8. ve 12. Sınıftakilerin Şansına, Sınav Ve Belirsizlik Düştü

0

Sınav ve belirsizlik… Bu iki sözcük herkesi tedirgin eder. Ama sınavların belirsizliği söz konusu olunca durum çok daha vahim hale dönüşür. Tıpkı bugün sekizinci ve 12. Sınıfta olup yaşamlarını belirleyecek sınavlara hazırlananların durumu gibi…

Geçen yıl TEOG sınavına 1 milyondan fazla öğrenci katılmış. Bu yıl da öğrenci sayısı buna yakın olacaktır. Geçen yıl YGS yani Yüksek Öğretime Geçiş Sınavına ise 2 milyon 162 bin öğrenci girmiş. Yani kaba bir hesapla üç milyondan fazla öğrenci ve onların aileleri nefesini tutmuş Ankara’dan gelecek haberi bekliyor.

Her iki sınavın akıbeti konusunda belirsizlik sürüyor. Yapılan açıklamalardan derlenen bölük pörçük bilgiler de tabloyu netleştirmeye yetmiyor.

Önce TEOG. Başbakan Binali Yıldırım TEOG yerine gelecek uygulama için çalışmaların sürdüğünü birkaç formül üzerinde durulduğunu söylüyor.

Yıldırım, “Milli Eğitim Bakanlığı 3 tane çözüm üretiyor. İlki; her lise kendi sınavını yapabilir. İkinci yöntem; ortaokul sertifikasyon sistemi. Üçüncü yöntem; adrese dayalı kayıt sistemi yüzde 50 olarak, bir kısım okullar da ortaokul mezuniyet ortalamasını arayabilir ” demişti. Ancak nihai karara varılması için çalışmaların bir ayı bulabileceği de belirtiliyor.

Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı için de durum farklı değil. Yüksek Öğretim Kurulu Başkanı Yekta Saraç, “sistem değişiyor, sınavı bir hafta sonu içinde tamamlayacağız.” diyor.

 

Öngörülen yeni sistemde; Türkçe ve matematik sınavın temelini oluşturacak. Puan türlerinde de azaltma yoluna gidilecek. Sayısal, sözel ve eşit puan türleri olacak. Sorular Milli Eğitim Bakanlığı müfredatından hazırlanacak.

Açıklamalar böyle. Zaten sınav stresi altında ezilen öğrenciler bir de bu açıklamaların ne anlama geldiğini çözmekle uğraşıyor. Onlara söylenen tek şey; “siz dersinize çalışın merak etmeyin.” Öğrencisi, anne babası, öğretmenleriyle 10 milyondan fazla insan sınav ve belirsizlik gibi en zorlayıcı iki kavramla baş etmeye çalışıyor. Ne yazık ki  bu yıl 8. ve 12. sınıftakilerin şansına sınav ve belirsizlik düştü

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın