40’lı Yaş Erkekleri Konuşuyor

0

Hayatımın rengini ve şeklini değiştirebilecek miyim ya da değiştirmeli miyim? 40 artı yaşlarda her erkeğin en önemli sorusu bu galiba. Hatta bizden bir sonraki jenerasyonda bu sınır 35 yaşa düşmüş görünüyor.
Eninde sonunda neden bu soruyla karşı karşıya kalıyoruz? Esasında sebep de tetikleyici de çok. Büyüyen çocuk, düşen fiziksel performans, monotonlaşan yaşam tarzları, tepeye çıkmak için kendimiz yıprattığımız iş hayatında iniş sürecinin başlaması, azalan tahammül sınırı, daha iyi yapabilir miydim ve kaçırdıklarımı yakalayabilir miyim soruları, zayıflayan bağışıklık sistemi ve yıpratılan vücudun vermeye başladığı alarmlar. Bir tanesi bile, bizi yeni adrese ya da en azından yeni bir adres olması fikrine yönlendirmeye yetiyor da artıyor.

erkek16

Yeni adres herkese göre farklı tabii ki; yeni hobiler, farklı uğraşlar, seyahatler, başka kadınlar, yeni yaşam ve değişik giyim tarzları…
Sonuç ???
Maymun iştahlılıkla başlanıp, bir arpa boyu yol alınamadan yarım bırakılan hobiler ya da keşfedilen yeni yetenekler, ilk defa görülen yerlerin verdiği coşku ya da onca yolu bunları görmek için mi ” gelmişim” sorusu, bunca yıl ” ızdırap çekmişim” demek ya da eski eşinin veya eski sevgilinin değerini anlamak ama geriye dönememek, dönsen de bulamamak, “yaşamak buymuş” demek ya da yaşadığın ortama yabancılaşmak, “neymiş o kıyafetlerinin rezilliği” demek ya da farkına bile varmadan, andropoza girmiş erkek yaftasıyla yaşamak.
Seçenek de çok, sonuç da…

erkek10

Hayat uzun ya da kısa bir kere yaşanıyor. Ne kadar değil nasıl yaşadığımız daha önemli. Gençken bunu pek fark edemiyoruz. 40’lı yaşlarda ise aslında yapılabilecek ve yaşanılabilecek çok şey olduğunu ama bir çoğunu atladığımızı düşünmeye başlıyoruz. Sorun neyi kaçırdığınızı bilmememiz. Belki kaçan bir şeyler yok ama,” olması gerekir” diye düşünüyoruz.
Bunun farkına varmak için hiç kaybetmeyeceğimizi düşündüğümüz sağlığımızın sinyal vermesi, bir yakınımızı kaybetmek veya fazlasıyla değer verdiğiniz işinizin, size aynı değeri vermediğini anlamak yeterli oluyor. Akut dönemi atlattığınızda farkına vardığınız şey; yaşadığınız hayat” yaşayabileceğinizin” en güzeli.

değişim2

Bu olanları, siz istediğiniz ve mutlu olduğunuz için yaşadınız. Bunu çözdüğünüz anda “şimdi ne yapmalıyım ” sorusu aklınıza gelecek.
Tabii ki, istediğiniz gibi yaşamaya devam edeceksiniz. Ama daha seçici, daha hissederek. İsteklerinizi öncelik sırasına sokarak, ama sevdiklerinizi de düşünerek. Farkına varmadan, “ben” demeye ve değişmeye başlayacaksınız. Çemberin içindekileri mutlu eden ,ama dışındakilerin anlamadığı bir değişimden bahsediyorum. Korkmayın, devam edin ve unutmayın; değişmezsek gelişemeyiz…

Bu yazı bir kentli erkek tarafından kaleme alınmıştır.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın