40 Yaş Üzeri Kadınsal Konular

0

Ne kadar doktora gitsek de, ne kadar okusak da hala kendimizle ilgili bilmediğimiz, çünkü soramadığımız konular var. 40 yaşın üzeri her kadın orta yaş dönemi ve ilerideki yıllarda mükemmel bir cinsel hayata sahip olmak için vajinası hakkında bilgi sahibi olmalı… Vajina da vücudun diğer kısımları gibi yaşla birlikte değişiyor.

Yanlış veya eksik bilgiler, bir de 40 yaşına geldiyseniz, sizi sağlıklı ve tatminkar bir cinsel hayattan alıkoyabilir. Vajina kuruluğu, libido düşmesi ve kronik ağrı gibi sorunlar yaşayabilirsiniz. Bu sorunlar elbette çözümlenebilir.

vajina2

40 yaşın üzerindeki kadınlar, mutlu ve sağlıklı bir cinsel hayat yaşamaları için vajinaları hakkında neler bilmeli;

Vajina duvarlarının incelmesi;  20’li ve 30’lu yaşlarda hormon seviyeleri yüksek olduğundan vajina duvarları dirençli ve zindedir. 40’lı yaşlara gelindiğinde östrojen seviyesi düşmeye başladığından  mukoza zarından (vajinal mukoza) oluşan duvarların direnci azalır ve hassaslaşırlar. İnflamasyon veya yırtılmaların oluşması ise ilişki sırasında acıya neden olabilir.

Vajinal duvarların incelmesini kontrol etmek için bir ayna ile vajina girişi içindeki renge bakın. Sağlıklı vajinal doku koyu ve tok bir pembe iken, hassas vajinal doku soluk veya açık renk görünür. Yıllık rutin kontrollerinizi yaptırmak yılda en az bir kez jinekoloğunuza görünmeniz doğru olur.
Vajina duvarı incelmesinin tedavisi; direkt olarak vajinaya yerleştirilebilen tabletler, haftada bir değiştirebileceğiniz östrojen bandı, östrojen kremleri veya lastik ya da silikondan yapılan vajinada 3 aya kadar durabilen vajinal östrojen halkalardan oluşur.

© Copyright 2014 CorbisCorporation
Vajinal atrofi;  vücutta azalan östrojen nedeniyle vajinal duvarların incelmesi ve iltihaplanması demektir.Bu düşüş vajinal mukozanın büzüşerek vajina ağzının  daralmasına neden olur. Genellikle  menopozdan sonra görülür, ama emzirme ya da vücudunuzun östrojen üretiminin azaldığı diğer herhangi bir zamanda da gelişebilir.

Vajinal atrofi cinsel ilişkiyi birçok kadın için ağrılı hale getirir ve ilişki canınızı yakarsa sekse olan ilginiz doğal olarak azalır. Ağrının yüzde 90’ı vestibül bölgesinde oluşur.

Tedavisi; çeşitli genişlik ve boyutlarda bulunabilen vajinal dilatörlerle vajinanın elastikiyetini ve esnekliğini geliştirmeye yardımcı olmaktır. Tedavi genellikle  5 dakikalık, günlük kayganlaştırıcı kullanımı şeklindedir. Düzenli olarak cinsel ilişkide bulunmak ve Kegel egzersizleri  vajinanınızın formunun korunmasına yardımcı olur.

Image: FILE PHOTO: The Pill Turns 50: A Look Back At Contraception
Doğum kontrol hapları, ve anti depresan ve antihistaminik ilaçları gibi yaygın kullanılan ilaçlar 40 yaşından sonra zaten östrojen seviyesinin düşmesiyle karşınıza çıkacak bir sorun olan vajinal kuruluğa neden olabilir. Yan etki olarak ağız kuruluğuna neden olan ilaçlar aynı zamanda vajinal kuruluğa da neden oluyor.
Yağ, su ve silikon bazlı birçok kayganlaştırıcı ve tükürük vajinal kurulukla savaşır.

Doğum kontrol haplarının bazı yan etkileri vardır. Ancak kan pıhtılaşması sorunu olan kadınlar bir de sigara içiyorlarsa bu durum kanı biraz yoğunlaştırır. Doğum kontrol haplarının kilo aldırması tartışmalı bir konudur. Çok az dozda kullanıldığında ani kanamalar olur, ama doğru miktarda kullanmak hormonları dürtükler.

cinsellik24

Doğum kontrol ilaçlarının kanserle olan ilişkisine gelince; Doğum kontrol ilaçlarının bazı kanser türleri riskini azalmasıyla ilgili araştırmalar da var. En yaygın kullanılan doğum kontrol hapları östrojen ve progesteron hormonlarının kombini olan haplardır. Bunlar vücutta doğal olarak üretilen hormonlardır ve seviyeleri kadınların adet döngüleri boyunca değişiklik gösterir.

Kombine doğum kontrol haplarının kanser riskiyle ilgisi yumurtlamayı önlemeleridir. Yumurtlama döngüsü daha az olan kadın vücudu, fazla sayıda yumurtlama döngüsü nedeniyle oluşacak negatif sonuçların bazılarından daha az etkilenir.

Kombine doğum kontrol hapları rahim içi kanser ve yumurtalık kanseri  riskini azaltır. Uzun süreli kullanımda bu hapları hiç kullanmamış olan birine oranla risk yüzde 40 azalır. Kombine doğum kontrol haplarının genel olarak meme kanserine yakalanma riski veya meme kanserinde ölüm oranını değiştirip değiştirmediği kesin olarak kanıtlanmamıştır.

Kaynak : Dr. Mehmet Öz

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın