40 + Ebeveynler Konuşuyor !

0

Haydi, bir düşünün; 19 yaşında üniversiteye girdiniz,  lisans eğitimi sizi kesmedi, çünkü artık üniversite mezunu olmak rekabetçi dünya için yeterli değil. Bu yüzden eğitime devam etmeye karar verdiniz. Lisansüstü için de en az üç yıl ayırdınız.

Çalışma hayatına da çok geç kalmamak lazım. En geç 26 yaşında çarklar arasındaki yerinize hazırsınız demektir. İş hayatı acımasız, bir yandan yükselmek için gece gündüz çalışırsınız, öte yandan kişisel gelişiminize yatırım yaparsınız. Üç kuruş paranız olduğu için artık yavaş yavaş evinizi de kurarsınız.

evlilik22

Yaşamınızda biri olsun ya da olmasın, hırs gözünüzü o kadar boyamıştır ki aile kurmak için acele etmeye gerek görmezsiniz. Hem zaten bunun için zaman da yoktur. Kariyerinizde başarı basamaklarını üçer beşer çıkarsınız.
Kırk yaşına yaklaştığınızda, sağdan soldan kadınların ileri yaşlarda hamile kalmakta zorlandığı konusunda laflar duyarsınız. İş yaşamında artık istikrarı sağladınız ve yaşam boyu sürdürmeyi planladığınız bir ilişkiye sahip olacak kadar da şanslısınız.
Talih kuşu omzunuzdan ayrılmıyor diyelim. Kırk yaşından sonra doğaya rağmen, çocuk sahibi de oldunuz. Şimdi düşünün; “Kırkından sonra çocuk sahibi olmak ekonomik mi? Başınıza ne geleceğinin farkında mısınız?”

bebek3
İleri yaşta çocuk sahibi olmanın, mali açıdan faydaları yok değil. Mesela gençlikteki tüketim deliliğini aşmış olursunuz. Vitrinlerde almayı istediğiniz çok şey yoktur. Otomobilinizi almış, konut için de yatırımınızı yapmışsınızdır.
Ama yaşıtlarınız çocuklarının eğitim masraflarının hafiflemesinin keyfini sürmeye başladığı dönemde, siz okul taksitler, özel ders ücretleri ve servis ödemeleriyle daha yeni tanışırsınız. Herkes evladına en iyiyi vermek ister ama yaş ilerledikçe kaynaklar da sınırlı hale gelir. O yüzden de zorunlu olarak emeklilik hayalleri 70 yaş sonrasına kalır.
Evin genç bireyinin ihtiyaçları, onun geleceği için gerekli yatırımlar geceleri uykularınızı kaçırmaya başlar. Orta yaş tanımına uygun hale geldiğiniz bu yıllar aynı zamanda sandviç kuşağına dâhil olduğunuz anlamına gelir. Yani çocuklarınızı büyütürken, bir yandan da kendi anne babanızla da ilgilenmeniz gerekir. Yaşlı çocuklarınız, sizinle birlikte yaşasınlar ya da yaşamasınlar, hem şefkat hem de ekonomik açıdan destek beklerler.

aile46
Kısacası, ileri yaşta ebeveyn olmanın ekonomik açıdan getireceği birçok zorluk var. Tasarruf bilinci ve ekonomik istikrar açısından sorunlu bir ülkenin yurttaşı olmanın sıkıntılarını saymıyorum bile.
Ama hangi yaşta olursa olsun, insanın bir çocuğunun olması sonsuz bir enerji kaynağı değil midir? İnsanoğlu bir tek evladı için, her şeyi göze almaz mı? Amacımız sadece, yaşamın dişlileri arasında mücadele verirken neyi ertelediğiniz ve bedelinin neler olabileceğine dikkatinizi çekmek…

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın