“3 Kadın 1Ölüm 1 Sır”

0

3 Kadın 1 Ölüm 1 Sır, son dönemde adından sıkça söz edilen romanlardan. Yazarı, deneyimli bir televizyoncu olan Lütfiye Pekcan.  Özünde kadını özellikle de kentli kadınların hikayesini dile getiren 3 Kadın 1 Ölü 1 Sır’ı Lütfiye Pekcan, kentlikadin.com için anlattı… İşte Pekcan’ın bize yazdığı mektup;

“Oxi Oxi Me Me Paratas” yani “Olmaz Olmaz Bu İş Olamaz ” Kulağımda çok sevdiğim bu ezgiler, sahile çarptıkta ruhumda coşku yaratan dalga sesleri ile karışıyor…

Sevgili okuyucu, size bu satırları Türkiye’ye çok yakın ama aynı zamanda çok uzak bir Yunan Adası’nda satırlara döküyorum. Yaşamayı ve eğlenmeyi seven Yunan halkı, ekonomik krizde kendilerine “kemerlerinizi daha da sıkacaksınız” diyen Avrupa Birliğine Oxi yani Hayır dedi. Zaten yaşam felsefelerine hayran olduğum Yunan halkını daha da çok sevdim. Ege’nin diğer yakasında 1.5 saatte ulaşabildiğimiz Yunan Adası bize, neden hem çok yakın, hem çok uzak dememin nedenine gelince: Onlar “yaşamak” için, biz ise maalesef “çalışmak” için yaşıyoruz.

Üstelik kadın isek  hem evde hem işte daha da çok çalışıp eziliyoruz. Çoğumuz çalışma saatlerinin ağırlığı altında ezildiğimizi bilsek de işimiz kaybetmemek, yüksek maaşla elde ettiğimiz standartlarımızı kaybetmemek için susuyoruz.Hayatımızı altüst etmekten korkuyoruz.

Oysa Nobel ödüllü şair Pablo Neruda ne güzel altını çizmiş hayatın…

Yavaş yavaş ölürler

Aşkta veya işte bedbaht olup yön değiştirmeyenler,

Rüyalarını gerçekleştirmek için risk almayanlar,

Hayatlarında bir kez dahi mantıklı tavsiyelerin dışına çıkmamış olanlar…

Yazmış olduğum 3 kadın 1 ölüm 1 sır romanımda da Neruda’nın dizelerine de yer vererek, çalışan 3 kentli kadının ruhlarında esen fırtınaları satırlara dökmeye çalıştım. 3 Kadın 1 ölüm 1 sır ; Aşkı arayan kadınların hikayesi. İş hayatıyla, yuva kurma hayali arasına sıkışan ‘’ Umutsuz İş Kadınları’ nın ‘’ hikayesi. 40 yaşına gelmiş ama anne olmak hasretiyle yanan kadınların hikayesi. Mesleklerine aşık ama iş yeri entrikalarından bıkan kadınların hikayesi. İhanete uğrayan, aldatılan kadınların hikayesi. Şiddete, tacize uğrayan kadınların hikayesi.

3 kdain 1 olum2

3 Kadın 1 Ölüm 1 Sır; yaşları 40 olan Yasemin, Zeynep ve Didem’in hayatın tüm acımasızlığına karşı verdiği sıkı bir mücadele. Aşk, evlilik, aldatma, entrika ve sırlarla dolu bu mücadele aslında sadece Yasemin, Zeynep ve Didem’in değil milyonlarca kadının bu coğrafyada var olma savaşı… Yasemin 40 yaşında güzel, alımlı ünlü bir reklamcı. Ama aşkı tanımadan, cinayete kurban giden bir kadın. Zeynep, 40 yaşında başarılı bir televizyon yönetmeni. Evlenip, çocuk yapma telaşında aşkı ıskalayan bir kadın. Didem 40 yaşında aşk nedir bilmezken sırılsıklam aşık olup, aşkı tutkuyla yaşama şansını bulan bir kadın…

3 Kadın 1 Ölüm 1 Sır, çevremizdeki gerçek olaylardan ete kemiğe bürünen hayali kahramanların hayat hikayesi. Her kadının kendi hayatından bir kesit bulacağı ‘’3 Kadın 1 Ölüm 1 Sır ‘’ milyonlarca kadının aşkı ve mutluluğu arama çabası. 3 Kadın 1 Ölüm 1 Sır , kadınların yaşam mücadelesine perde aralarken İstanbul’un güzel mekanlarını,edebiyatı,şiiri ,unutulmaz filmleri ve toplumsal olayları da fonuna yerleştiren gerçekçi bir roman.Bu kitabı okurken aynada kendi suretinizle karşılaşırsanız sakın şaşırmayın.

3 kadin 1 olum

Bu romanın yazarı ile tanışmak isterseniz de 25 Temmuz 2015’te Bodrum Marina’daki D&R ‘da saat 19.00 da imza günüme gelmemizden büyük mutluluk duyarım…” Lütfiye Pekcan.”

 

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın