25 Ekim’deki Sergi “Bir Daha Asla”

0

Sekiz ülkenin geçmişiyle hesaplaşma sürecini anlatan sergi, Tarihi Tütün Deposu’nda 15 Aralığa kadar açık kalacak. Anadolu Kültür ve Açık Toplum Vakfı’nın ortak bir projesi aynı zamanda.
Yakın tarih devletlerin yaptığı hatalar, çıkardığı savaşlar ve işledikleri suçlarla hesaplaşmalarının örnekleriyle dolu. Bu sergi de 8 ülkenin özür süreçlerini bir araya getiriyor.

sergi3

1. Amerika’da yaşayan Japon Amerikalılar, Pearl Harbor baskını sonrası vatandaşlık haklarını yitirmiş ve toplama kamplarına kapatılmıştı. Medeni Özgürlükler Yasası, Japon Amerikalılar için hazırlanmış ve Başkan Ronald Reagan tarafından 1988’de imzalandı ve tazminat yolu açıldı.1991 yılında George Bush ve 1993’te Bill Clinton da özür mektubu yayınladı.
2. Avustralya yerlileri Aborjinlerin kıyımıyla ilgili olarak 2008’de seçimi kazanan Kevin Rudd devlet ve hükümet adına resmen özür diledi.

sergi2

3. Srebrenitsa soykırımı 20. Yüzyılın son çeyreğinde yaşandı.Uluslararası mahkemelerin ve AB’nin kararları Sırbistan’ın sorumluluğu kabul etmesini sağladı. Avrupa Parlementosu’nın 2009’da Srebrenitsa Kararı almasından sonra, 11 Temmuz’u anma günü ilan etti.

sergi1

4. Cezayir Savaşı’nın , Fransa tarihinde önemli bir yeri var.Ancak özür hiç dilenmedi !
5. Bulgaristan’da yaşayan Türkler 1980’lerdeki sert asimilasyon politikasından zarar gördü. Türkçe radyolar, Türkçe konuşma yasaklandı.Kitaplar toplandı. Türk adetlerine göre yapılan kutlamalar ve düğünler yasaklandı. Belene Kampı başta olmak üzere tutuklananlar toplama kamplarına gönderildi. 2010’da Bulgaristan Parlementosu İnsan Hakları ve Din Özgürlüğü Komitesi, asimilasyonu kınadı ve 11 Ocak 2012’de Parlemento’nun özrü kabul edildi.
6. Kuzey İrlanda’nın Derry şehrinde 1972’de yapılan 20.000 kişinin katıldığı protesto yürüyüşüne açılan ateşte 14 kişi öldü. Britanya Paraşütçü Birliği’nin açtığı ateş adına hükümet sorumluluğu kabul etti ve 2010 yılında Başbakan David Cameron Britanya Devleti adına özür diledi.
7. 1970’te Almanya Başbakanı Willy Brandt, Varşova Getto Anıtını ziyaret etti ve çelenk koyup önünde diz çökerek saygıda bulundu.

sergi

8. 1973 yılında Şili’de General Pinochet askeri darbeyle iktidarı ele geçirdi. Salvador Allende Başkanlık sarayında yaşamını yitirdi, 2004’te Şili Genelkurmay’ı kurumsal olarak sorumluluğu kabul etti.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın