20 Yaşında Milletvekili Olunur… Oldu da!

0

Bu ülkede 20 yaşında bir insansanız, ya eğitim hayatına devam ediyorsunuzdur, ya (şanslıysanız) bir işte çalışıyorsunuzdur ya da genç işsizlik rakamlarının rekora koştuğu bu ortamda ailesi ile yaşayan gelecek konusunda umutsuz bireysinizdir.

   Ama ne olursa olsun, siz, başta aileniz olmak üzere genel kabule göre henüz, “yetişkin”  kapısının eşiğinden  geçmemişsinizdir. Hele ki, genç bir kadından bahsediyorsak durum çok daha vahim değil mi? Bırakın, başkalarının haklarını savunmak, kendi kararlarınızı alabilmeniz bile büyük bir mücadele gerektirir.

20 yasında milletvekili

   Mhairi Black de 20 yaşında. Üniversitede öğrenci. Futbol aşığı, öyle ki desteklediği takım Partick Thistle’ın hiçbir maçını kaçırmıyor. Bunun dışında yaşıtları  gibi müzikle ilgileniyor. Yüzüne dikkatle baktığınızda ergenliğin son izlerini yakalayabiliyorsunuz. Herhangi bir genç gibi… Onu farklı kılan özelliği ise dün İngiltere’de yapılan genel seçimlerden milletvekili olarak çıkması.

   Black, 1667 yılında 13 yaşında milletvekili olan Christopher Moncton’dan sonra seçilen en genç milletvekili oldu.

    Glasgow Üniversitesinde öğrenimine devam eden genç milletvekilinin önünde siyaset dersinin final sınavı var. Sonrasında kendisini İngiltere parlamentosunda, İskoç Ulusal Parti sıralarında göreceğiz.

20 yasında milletvekili2

   20 yaşında üniversite öğrencisi bir kadından bahsediyoruz. Şimdi derin bir nefes alıp çevrenizdeki gençleri gözünüzün önüne getirin. Onlara ne kadar güveniyorsunuz? Ne kadar destekliyorsunuz? Karar verme süreçlerine saygı duyuyor musunuz? Yoksa ne yiyecekleri, ne giyecekleri, üniversitede hangi alanı seçecekleri konusunda henüz yeterince büyümediler mi? Dürüst olun…

  

    

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın