15 Yaşında,Mutsuz ve Kaygılı…

0

Başlıkta tarif etmeye çalıştığımız profil, bizim çocuklarımıza ait.  Orta öğretimdeki çocuklarımız 26 -27 Nisan tarihlerinde TEOG 2.Dönem sınavlarına girecek. Milyonlarca öğrenci aylardır sınav baskısıyla yaşıyor. Endişeli ve mutsuzlar. Bu durumu ebeveynler,öğretmenler, aslında tüm toplum biliyor. Bir kez de rakamlarla saptanmış.

Türkiye, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü OECD’ye üye 28 ülke içinde en mutsuz öğrencilere sahip. Daha önce yapılan testlerde Türkiye’deki eğitimin yıllar içinde gerilediğini ortaya koyan PİSA, Öğrenci Refahı Anketini yayınladı. Ve bu ankette de Türk öğrencileri için tablo hayli karanlık…

Öğrencilerin yaşam memnuniyeti sıralamasında Türkiye en son sırada yer alıyor. En mutlular listesinde ise Meksika, Finlandiya, Hollanda ve İzlanda var..

15 yaş gurubundaki gençlerin yaşam tatmin düzeyleri de incelenmiş. Türk öğrenciler bu kategoride de yaşıtlarının çok gerisinde. Öyle ki ülkemizdeki 15 yaş civarındaki öğrencilerin yüzde 28,6’sı hayatlarından hiç memnun değil. Bu rakam, OECD’nin yüzde 11.8’lik ortalamasının üç katına yakın.

Hayatından çok memnun olduğunu söyleyen Türk öğrenci oranı ise yüzde 26,3… OECD’nin yüzde 34.1’lik ortalaması ise 34.1…

Türkiye’deki öğrencilerin en büyük sıkıntısı sınav! Önce TEOG ardından da üniversiteye girme yarışına hazırlanan öğrenciler için pek de şaşırtıcı olmayan bir durum. Ve sınavlar için çok çalıştığını söyleyen öğrencilerin yüzde 58,8’i yine de sınav kaygısı yaşıyor…

Ders çalışırken üzerinde baskı ve endişe hissedenler ise yüzde 56 düzeyinde. Ankette, ders çalışma konusunda en çok stres yaşayan öğrenciler sıralamasında ilk sırada İtalya, ikinci sırada Türkiye yer alıyor. Onları İngiltere izliyor.

Bu konuda en rahat olanlar ise Hollanda, Finlandiya ve Avusturya…

Eğitimde kız ve erkek öğrenciler arasındaki adalet göstergelerine bakıldığında Türkiye’de 2006’dan 2015’e kadar olan dönemde ciddi düşüş gözlemlendi.

Peki öğrenciler kendilerini okulda nasıl hissediyor?  Türkiye’de öğrencilerin yüzde 61.4’ü kendilerini okula ait hissettiklerini bildirmiş.Türkiye bu oranla yüzde 73’lük OECD ortalamasının çok altında kalmış görünüyor.

Anlaşılan o ki mutlu bireylere sahip olabilmek için eğitim alanında atılması gereken çok adım var.

 

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın