14 Yaş Ergen Anneleri…

0

Bu yazın başına kadar gayet mülayim bir oğlum olduğunu gerine gerine anlatıyordum arkadaşlarıma. Onlar da anlayışlı bir şekilde başlarını sallayıp “Çok sürmez” diyorlardı. Ben de ısrarla yumuşak bir ergenlik geçireceğini düşündüğümden bahsediyordum…. “dum” diyorum, siz anladınız başıma gelecekleri. Aslında cicim aylarını yaşıyormuşuz da ben bilememişim.
Kız anneleri bir süredir değişik sıkıntılarla boğuşuyordu; okula gitmek istemeyenler, daracık ve kısacık şortları giyip ortalıkta dolaşanlar, makyaj malzemelerini özenle seçenler, hiç bir şeyden memnun olmayanlar, evden dışarı çıkmayıp odasını zapt eden temizlikten temizliğe ancak odasını boşaltanlar, arkadaşlarının evinde içki deneyenler, zayıflamak için neredeyse yemek yemeyenler, regl olup ağrıdan tüm gün yatanlar… Saymakla bitmiyor zaten.

ergen18

Erkek çocuklarda ise durum daha farklıydı,; akılları fikirleri futbol ya da basketbol oynamak, hamburgerciye gitmek, sinemada vakit geçirmek, havuzda su topu oynamak gibi bizi sıkmayan uğraşları vardı.
Ama yazın sonuyla beraber gözle görülür bir değişim başlamıştı. Oğlum artık odasında daha çok takılıyor, bilgisayarında şimdiki gençlerin favorisi “Teenage Vampires” izliyor, eskisi gibi yapacağı şeylerde izin almıyor ve kendi ayaklarının üzerinde durabiliyor. Telefonu ise çok değerli, elinden hiç düşmüyor… Sürekli bir yazışmadır gidiyor.
Dış görünüşü daha önemli artık, saçları ve kıyafeti konusunda çok titiz. Fit tişörtler giyiyor, parfümünü sıkmadan evden çıkmıyor –( ki Abercrombie’den başkasını kullanmıyor-), en çok üzüldüğümüz bizimle fazla vakit geçirmiyor, arkadaşları daha değerli şimdi. En sevdiğimiz zaman, hafta sonu kahvaltılarımız, sonrasında bulamıyoruz zaten.

ergen19

İtiraz konusunda çok başarılı, sesini yükselttiği zaman sanıyor ki biz susacağız. Tabii ki üstüne gitmemeyi yavaş yavaş öğreniyorum, terbiye oluyorum.
Arkadaşlarıyla plan yapıp istediği zaman evden çıkıp gidiyor,planlarına karışılmasından da hiç hoşlanmıyor. Bu arada gittiği yeri ve taksi plakasını bile zor alıyorum.
Bu sene Lise 1 oldu ya, dünyaları da o yarattı. Kız anneleri formaların etek boylarından şikayet ederken, “biz memnunuz ama” diyor.Hatta söylediğine göre, lise formaları o kadar yakışmış ki, “bu kadarını bile hayal edemezdim” dedi.
Şimdi de beni sıkıntı aldı, bakalım zaman ne gösterecek… Problemsiz atlatmak mümkün değil biliyorum, ama bizi nelerin beklediğini de merak ediyorum.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın