11 Ekim “Dünya Kız Çocukları” Günüydü…

0

UNICEF her yıl kız çocuklarını ilgilendiren bir soruna odaklanma kararı almıştı. 2013’ün sorunu “kız çocuklarının eğitimi” olarak belirlemişti. 2014 teması ise “erken yaştaki çocuk evlilikleri” idi.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun 2012 ve 2013 verilerine göre Türkiye’de kız çocuk oranı % 29,7; erkek çocuk oranı ise % 30,4 olarak biliniyor.

kızçocuk1

220 bin okula gitmeyen çocuğun 130 bin’ini kızlar oluşturuyor. Üstelik nüfusa kaydedilmemiş kız çocuğu sayısı buna dahil değil, nikahsız beraberliklerden doğan kızları erkeklerden daha az nüfusa kaydettiriyorlar.

Genel olarak engelli veya engelsiz kız çocukları sağlık ve eğitim hizmetlerinden daha az yararlanıyor.

İntihar oranlarına bakıldığında erkek çocuklarda % 7,3 iken, kız çocuklarda % 17,6 oranla yaklaşık 2 katına ulaşıyor.

çocukşiddet6

15-19 yaş arası her 4 kızdan biri şiddet görüyor, her 10 kızdan biri cinsel istismara uğruyor.

Kız çocukları bilişim ve teknolojiden de eşit yararlanmıyor, erkek çocuklar bilgisayar, internet ve cep telefonunu daha iyi tanıyor.

Kayıt altındaki rakamlara göre 18 yaş altı doğum yapan kızların sayısı 21 bin, her 100 anneden 2 tanesi 18 yaşından küçük…yani yasalara göre çocuk kategorisindeler.

16-19 yaş arasında evlenen tüm kadınların oranı %24, zorla yapılan erken evlenmeler ağırlıklı olarak çok eşli evliliklerden oluşuyor. Son 3 yılda 18 yaşın altında  evlendirilen kişilerin sayısı  135 bin ve ne yazık ki  % 95’i yine kız çocuklarından oluşuyor.

çocukşiddet1

Türkiye’de kız çocuklarının doğrudan duygusal, cinsel, fiziksel ve ekonomik yönden gördüğü zarar çok fazla.

Bu çarpıcı rakamlar yeni düzenlemelerle genç kızları güçlendirmek için toplumumuzun her bireyine görev düştüğünün göstergesi…onlardan birisi belki siz olabilirdiniz, belki de sizsiniz….

 

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın