Zeytinyağını Nasıl Bilirsiniz?

0

Tarih boyu zeytinyağı ile neler yapılabildiğini duysanız şaşırırsınız. Cüzzamı tedavi etmekten tutun,tedavi edici etkisi, dinsel törenlerde kullanılması, fillerin derilerine masaj yapılmasına kadar kullanım alanı geniştir, en bilinenlerden biri savaşlarda kalelerden düşmanın tepesine kızgın yağ olarak dökülmesidir.

Zeytin ağacı, özellikle Yunan, Mısır ve Roma dönemlerinde üstün görülmüş birçok efsaneye ilham vermiştir. Zeytinyağı, Akdeniz ve Orta Doğu’dan çıkan dinlerde de önemli bir yere sahiptir. Hz.Nuh’a bir güvercinin getirdiği, azabın sonunu müjdeleyen zeytin dalı, barışın simgesi olmuştur. Ressamların da sevdiği ağaçlardandır zeytin ağacı… Renoir, Cezanne ve Dali’nin yanında, on dokuz değişik zeytin ağacı çizen Van Gogh en ustalarıdır.

Zeytinyağı, hem bedenin dışı hem de içi için kullanılıyor günümüzde de. Sağlıklı yaşamın sırlarını ve mucizelerini zeytinyağı ile keşfedin, nasıl kullanırsanız kullanın bu altın sıvının tadını çıkarın.

Zeytinyağı başlıca ikiye ayrılıyor; sızma ve riviera olarak.Sızma olması için, yağın yapısını değiştirmeyecek şekilde belli ısıda termal ortamda, yıkama-aktarma-ayrıştırma ve süzme dışında bir işleme tabii tutulmaması gerekiyor. Asit oranı % 1’den fazla olmamalıdır. Riviera tipi ise, rafine edildikten sonra, belirli miktarda sızma zeytinyağı eklenerek elde ediliyor.Asit oranı en fazla % 1’dir.

Zeytinyağını nerelerde kullanabilirsiniz? Bunları birkaç başlık altında toplayalım;

• Evde yapacağınız temizleme ve parlatma işlemlerinde,

• Sağlığınız ile ilgili bir çok alanda,

• Güzellik ve cilt bakım ürünü olarak tedavi edici özelliğiyle,

• Evcil hayvanlarınızın bakımında,

• Tarih boyunca farklı kültürlerdeki kullanımı,

• Yemeklerde kullanımı ve yeni fikirler.

Bu başlıkları incelemeye devam edeceğiz….

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın