Zeytinyağı Tutkusu…

0

Tarih boyu zeytinyağı ile neler yapılabildiğini duysanız şaşırırsınız. Cüzzamı tedavi etmekten tutun,tedavi edici etkisi, dinsel törenlerde kullanılması, fillerin derilerine masaj yapılmasına kadar kullanım alanı geniştir, en bilinenlerden biri savaşlarda kalelerden düşmanın tepesine kızgın yağ olarak dökülmesidir.

zeytin3

Zeytin ağacı, özellikle Yunan, Mısır ve Roma dönemlerinde üstün görülmüş birçok efsaneye ilham vermiştir. Zeytinyağı, Akdeniz ve Orta Doğu’dan çıkan dinlerde de önemli bir yere sahiptir. Hz.Nuh’a bir güvercinin getirdiği, azabın sonunu müjdeleyen zeytin dalı, barışın simgesi olmuştur. Ressamların da sevdiği ağaçlardandır zeytin ağacı… Renoir, Cezanne ve Dali’nin yanında, on dokuz değişik zeytin ağacı çizen Van Gogh en ustalarıdır.

zeytin2

Zeytinyağı başlıca ikiye ayrılıyor; sızma ve riviera olarak. Sızma olması için, yağın yapısını değiştirmeyecek şekilde belli ısıda termal ortamda, yıkama-aktarma-ayrıştırma ve süzme dışında bir işleme tabii tutulmaması gerekiyor. Asit oranı % 1’den fazla olmamalıdır. Riviera tipi ise, rafine edildikten sonra, belirli miktarda sızma zeytinyağı eklenerek elde ediliyor.Asit oranı en fazla % 1’dir.

Çocukluğumuzdan bu yana biliriz, sadece besin olarak değil zeytinyağı her derde devadır, hem bedenin dışı hem de içi için kullanılabilir;
Fayans, parke ve granitlerin temizliğinde; yeri süpürdükten sonra bir beze veya paspasa, bir kaç damla zeytinyağı ile bir kaç damla limon suyu damlatarak yerleri silebiliriz. Böylece geride kalan tüm tozları da toplamış olursunuz.
Kalay eşyalarınız varsa; yarım su bardağı zeytinyağını iki yemek kaşığı kabartma tozuyla karıştırıp, kuru bir bezle kalaydaki lekeleri çıkarıp parlatabilirsiniz.
Şamdanlardaki erimiş mumları temizlemek için; mumu şamdana koymadan önce, şamdanın içine bir kaç damla zeytinyağı damlatırsanız erimiş mumlardan kurtulursunuz.

mum

Cildinize yapışmış boyayı çıkartmak için; sızma zeytinyağını bir pamuğa damlatarak yağlı boyayı çıkartabilirsiniz. Aynısını, elinize tipeks yapıştığında da uygulayabilirsiniz.
Kirlenmiş mobilyalarınızı temizlemek ve tozunu almak için; her 1/4 bardak beyaz sirkeye, 1 çay kaşığı zeytinyağı ile 1 çay kaşığı su ekleyip karıştırın. Toz bezini bu karışıma batırıp tozları bu şekilde alın.
İncileri ve elmasları parlatmak için; yumuşak bir bezin üstüne zeytinyağı döküp incileri ve elmasları bununla ovun, bezin kuru kısmıyla parlatın.
Antika mobilyaların restorasyonunda; pastan arındırma, onarma ve parlaklık vermede kullanabilirsiniz.

zeytinyağ4

Kızartma tavalarının bakımında; her temizlemeden sonra tavayı yağlayıp ömrünü uzatabilirsiniz.Tavayı elde yıkayıp, kuruladıktan sonra kağıt havluya damlattığınız bir kaç damla zeytinyağı ile ovabilirsiniz.
Bıçakların bakımı da önemli, korunması ve keskinliğinin arttırılmasında da etkili. Yıkadıktan sonra, bir parça zeytinyağı ile bıçakları yağlayıp, birbirlerine sürterek bilerseniz paslanmaya karşı korumuş olursunuz.
Gıcırdayıp insanı deli eden kapı menteşelerini yağlamakta da kullanabilirsiniz.Bir bez ile zeytinyağını alıp, gıcırdayan menteşenin üstüne yağı dökün, akanı bezle silip, kapıyı açıp kapatın.Fırın kapakları, buzdolabı kapağı ve alet kutularında da kullanabilirsiniz bu yöntemi.
Pirinç avizeler, sıkışmış fermuarlar, çantalar için de kullanabilirsiniz ama kumaşa değdirmemeye dikkat edin, leke olabilir.

zeytin5

Doğal müshil olarak; bağırsaklarınızı rahatlatmak için bir çorba kaşığı zeytinyağına, orta büyüklükte bir limon suyunu karıştırarak sabah aç karına içebilirsiniz.
Midede kalkan görevi olarak; alkolün kana karışmasını geciktirici etkisi var. Yemeğe çıkmadan önce 2 kaşık zeytinyağı içerek bunu deneyebilirsiniz.
Soğuktan donmaya karşı; tıbbi müdahalenin mümkün olmayacağı bölgelere kamp için gitme niyetiniz varsa 30’ar gram zeytinyağı, amonyak ve nane yağı karıştırdığınız bir şişeyi taşımaktan kaçınmayın. Donmuş bölgeyi ılık hava ile temas ettirip, bölgeye ovarak yedirmek fayda sağlar.
Keneden kurtulmak için; yapışmasını takiben 1 saatten az süre içinde üzerine birkaç damla damlatıp 10-15 dakika bekleyin, büyük ihtimalle düşecektir. 2 saatten fazla kalmışsa ve düşmemişse hasteneye gitmek doğru olur.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın