Zayıf Olmak da Zor!

0

Her beden ölçüsündeki kadın çevrenin baskısı altındadır. Şişman olsanız bir dert, zayıf olsan ayrı dert. Her durumda, insanların yorum yapma şansı var. Orta halli olmak da sizi eleştirilerin hedefi olmaktan kurtarmıyor.
Kilolu insanlara zayıflama yöntemleri konusunda nutuk çekenler, zayıflar söz konusu olduğunda da farklı bir tavır sergilemiyor.
shutterstock_88775845
Diyelim ki, çok zayıfsınız ama hiçbir sağlık sorununuz yok. Bu sadece sizin algınız. Sizin dışınızdaki birçok insan zayıf olmanız karşısında farklı görüşler ortaya koyabilir ve bunların çoğu da can sıkıcıdır. İşte bazı örnekler;
1-“Zayıflık hastalığına mı tutuldun?” Henüz anoroksiya sözcüğü doğru olarak telaffuz edilmediğinden bununla idare edin. Zaten bu kadar zayıf olabilmeniz bir sürü insanın kıskançlık duygularını ortaya çıkarıyor. Varsın olsun, size hasta desinler.
2- “Ne kadar zayıfsın inanamıyorum!” Farklı olmak, ne yazık ki kolay kabul edilebilir bir şey değil. Kimse onlara insan vücudunun farklı boyutlarda olabileceğini anlatmamışsa, bu sizin sorununuz değil.
3- “Kürdan gibisin.” Bunu nasıl anlamak lazım bilemedim. İltifat mı yoksa aşağılama mı? Ama kesin olan tek şey karşınızdaki insan sizin ne düşündüğünüz, ne yaşadığınız ya da ne bildiğiniz konusuyla hiç ilgilenmiyor. Onun tek derdi, dış görünüm…
4- “Arada yemek yiyor musun?” İşte bu soruya verilecek tek cevap, “ sana ne olmalı.”
5- “Bu kadar zayıf olabilmeyi çok isterdim!” Genellikle çok kilolu insanlar ya da ergenlerden duyabileceğiniz bir cümle. İlk gurubun, çevreden gelen baskı yüzünden bunları söylediğini kabul etmek lazım. Ergenlerin söylediklerini ise şimdilik kayıt altına almamak gerekiyor.
6-“ Yeme bozukluğu sorunu yaşıyor musun?” Keşke bu soruyu soran bir hekim olsa. İnsanlar gazetelerden, dergilerden okuduklarıyla teşhis koymaya ne meraklı?
7- “Kemiklerin görünüyor azıcık kilo alsan.” Sizin bu konuda kaygılı olup olmamanızın bir önemi yok. Neyin iyi olacağını belirleyen arkadaşlarınız var, o da yeterli.

shutterstock_144600380
8- “Biliyor musun benim bir arkadaşım var yıllardır blumia ile uğraşıyor.” Zayıflamak için anormal yollar tercih edenlerin, Allah yardımcısı olsun. İnsan sadece zayıf da olabilir. Bunun altında abuk sabuk şeyler aramanın bir anlamı yok.
9-“ Kadın dediğin, azıcık etli butlu olur.” Yani? Kimin ne kadar “kadın” olduğunu vücut özellikleri mi belirliyor?
10- “ Bu kadar ince olmak için ne yaptın, doktorun kim?” Doktor yok ama ailemle tanışmak isterseniz yardımcı olabilirim…
11-“ Tabii üşürsün, vücudunda hiç yağ yok ki.” Yani kan değerlerimin bu konuyla hiçbir alakası yok.
12- Bir de rüzgârlı günlerde yapılan “dikkat et uçacaksın.” esprisi var.Peki bu bayat espriye gülen kaldı mı?
13-“Keşke benim de senin gibi sorunum zayıflık olsa’” Öncelikle kim benim zayıf olmakla ilgili bir sorunum olduğunu söyledi? Ama başka sorunlarım var paylaşmak ister misiniz? Ekonomik kriz, ev sahibi, iş sorunu, gelecek kaygısı… Ben bunlarla uğraşıyorum. Var mısınız?
14- “O kadar zayıfsın ki senden nefret ediyorum…” Açık sözlülüğünüzü takdirle karşılıyorum. Ama bu sorunu çözmenize yardımcı olamayacağım.
Neyse. Hey kadınlar, hemcinslerinizi dış görünümleri ile değerlendirmek yerine anlama ve dayanışma içinde olmak hepimiz için daha iyi olmaz mı? Artık “kadın, kadının kurdu olmasın.” desem…

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın