Zamane Çocuklarından Sizde de Varsa…

0

1,5 yaşındaki çocuk eline İPhone alıp oynar mı? Oynar. Diyoruz ya bunlar zamane çocukları, farklı oluyor. Üstelik büyüdükçe de kurdukları cümleler, tavırları, özgüvenleriyle de kendilerini göstreriyorlar.

Onlara “digital yerliler”, “indigo çocuklar” ya da “Z kuşağı” diyebilirsiniz.

indigo1

Uğraş alanları farklı olan bu çocuklar ses,hareket ve görüntüye ilgi duyan, kendilerini doğrudan ifade eden, deneyerek öğrenen çocuklar. Kendi tercihlerini çekinmeden belirtiyorlar. Onlara yaklaşım biçiminizin de farklı olması gerekiyor.

Çocuğunuzdan sık sık “anne sıkılıyorum” cümlesini duyuyorsunuz değil mi? Sıkıntıları hiç geçmiyor, playstation oynuyor , İPad’den dizi izliyor ya da cep telefonlarında takılıyorlar.

Büyümüş de küçülmüş dediğiniz çocuklar bazen çok ukala olabiliyor. Bir arkadaşımın çocuğu bize geldiğinde “Ne yemek istersin” soruma, çok rahat bir şekilde “Olabileceklerin en iyisini tabii ki” dediğinde ” ukalalığı sınırı yok!”  diye düşünmüştüm.

indigo3

Yaşından daha büyük davranan ve gelişim dönemine uygun olmayan bilgilere sahip olan bu çocuklar, aslında onların yanında yetişkinlerin yaptığı denetimsiz konuşmalarının bir eseridir. Gelişim döneminin üzerinde davranış ve konuşmaları övülen, aşırı desteklenen çocuklar daha çok takdir edilmek ve daha çok sevilmek için büyük gibi davranmaya çalışırlar.

Şehir çocukları, kırsal kesimde yaşayanlardan daha fazla uyarana sahip, değişen dünyadan hızla etkileniyorlar. 30 yıl içinde dünya nüfusunun % 70’inin şehirlerde yaşayacağı tahmin ediliyor, bu da daha az çocuk doğada yaşayacak demektir.

Ruh sağlığı hastanelerinde madde bağımlılığı yanında internet bağımlılığı bölümleri açıldığını duymuşsunuzdur. Bağımlılığa meyilli olan çocuklar içedönük, hassas ve özgüveni düşük oluyor. Araştırmalara göre online oyunlara olan ilginin 3 nedeni var; bunlar bağımsız hareket etme ihtiyacı, iletişim ihtiyacı ve kendi kaderini belirleme ihtiyacı olarak biliniyor.

internet13

Sanal ortamda istedikleri kişiliğe bürünmeleri, gerçek yaşamda kaçırdıkları başarıyı sanal ortamda aramalarına neden oluyor.

2-5 yaş arası çocukların yaklaşık % 60’ı bilgisayar oyununu biliyor, bu gruptaki çocuklardan cep telefonunda oynamayı bilenler, ayakkabı bağlamasını bilenlerin 2 katı imiş!

Günlük ideal bilgisayar oynama süresini uzmanlar;  okul öncesi çağda 45 dakika, ilköğretimde 1,5 saat, lise öğrencilerinde 2 saat olarak belirlemiş.

Teknolojinin çocuğunuza olumlu etkisi olabilmesi için doğru yer ve zamanda kullanmaları gerekir. Önemli olan dengeli olunması, tersi durumda da çocuk güncelden uzak kalıyor.

 

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın