Yüzbinlerin Umut Yürüyüşü…

0

Dört yıldır süren çatışmalar on binlercesinin yaşamına, milyonlarcasının da evsiz barksız kalmasına mal oldu. Sadece Türkiye, 2 milyona yakın Suriyeliye ev sahipliği yapıyor. Ama belli ki, onlar kalıcı değil. Avrupa’nın sanki olanlarla bir ilişkisi yokmuş gibi davranmasına rağmen, bu insanlık dramı onların da kapısından içeri girmiş durumda. Savaştan, yoksulluktan, istikrarsızlıktan, daha iyi bir yaşama, güvenli bir ortama kavuşmak için ölümü göze alanlar Avrupa liderlerinin tüm hesaplarını alt üst etti.


mülteci2

 

Dünya, ama özellikle de Avrupa son yılların en büyük göç akınıyla karşı karşıya. 3 yaşındaki Aylan Kurdi’nin cansız bedeninin resmi dünyanın her köşesine ulaştıktan sonra, Macaristan’dan Almanya ve Avusturya’ya geçmeye çalışan Suriyeliler, bir kaç gündür istasyonlarda, trenlerde, kamplara gönderilmemek için eylem yaptılar. Sonunda binlerce kadın, erkek, çocuk, Budapeşte’den Almanya’ya ya da Avusturya’ya gitmek için yürümeye başladı. Otoyolda emin adımlarla… ( en az 250 kilometre yürümeyi göze almışlardı…)

Yürüyüş devam ederken, Avusturya ve Almanya makamları, binlerce Suriyeli sınırlarından içeri almak konusunda anlaştıklarını duyurdu. Macaristan yönetimi de günlerdir mücadele veren Suriyeliler için otobüsler tahsis edildiğini açıkladı.

eylem

Anlaşılan adına göçmen ya da sığınmacı diyelim, Suriyelilerin bir kısmı, şimdilik kaydıyla menzile ulaştı. Bir diğer iyi haber de, Avrupa’da sivil toplum kuruluşları bir yandan gelenlere barınabilecekleri bir ortam sağlamaya çalışırken, diğer yandan da yönetimler nezdinde bu insanlara karşı duyarsız kalınmaması için baskıda bulunuyorlar.

Ancak geride yüz binlercesi var.

Bu insanların büyük kısmı da bizim ülkemizde. Üç yaşındaki bir bebeğin resmi bir çoğumuzu, derinden sarsmakla kalmadı, harekete de geçirdi… Bazen, hatta çoğu zaman insanlar harekete geçer, kurumlar, yönetimler onları izler.

Lütfen dayanışma ruhundan uzaklaşmayalım…

 

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın