Yumurtalarını Dondurmak İsteyenlere Devlet Desteği

0

Yaşam koşulları özellikle kadınlar için hayli zor. Eğitim, meslek sahibi olmak, iş yaşamında tutunmak ve anne olabilmek… Anne olabilme noktasında  bekar kadınlar için durum pek parlak görünmüyordu.  Ne zaman çocuk yapacağınız  ya da o zaman geldiğinde biyolojik durumunuzun nasıl olacağını öngörmek mümkün değil. Bu belirsizlik içindeki kadınlar için en geçerli yöntem, yumurta dondurmak.

 

bekar kadınlara yumurta dondurma için devlet desteği

Bunun da ciddi bir maliyeti var. Çünkü gelecekte hamile kalabilme şansını koruyabilmenin en önemli yollarından biri yumurta dondurma işlemi için devlet desteği sadece kanser hastası olan kadınlar için geçerliydi. Sağlık Bakanlığı’nın yumurta dondurma işlemiyle ilgili yönetmeliğin kapsamının genişletildiği bildiriliyor. Habertürk gazetesinde Öznur Karslı imzasıyla yayınlanan habere göre, devlet desteği evlenmemiş, hiç doğum yapmamış bekar kadınları da kapsar hale getirilmiş.

yumurta dondurmanın maliyeti devlette 3 bin lira

Uygulama, kamu güvencesiyle  İstanbul’da Üsküdar’daki Zeynep Kamil ve Zeytinburnu’ndaki Süleymaniye kadın doğum ve çocuk hastalıkları hastanelerinde başladı. Özel hastanelerde 10 bin lirayı bulan işlem kamu hastanelerinde yaklaşık 3 bin liraya yapılıyor. Yumurta toplama işlemi için öncelikle kadının yumurtalık fonksiyonları ölçülüyor. Bundan sonra süreç başlıyor. Toplanan yumurtalar en fazla 5 yıl saklanabiliyor. Bu sürenin uzatılabilmesi için bakanlık onayı gerekiyor. Yumurta dondurulma işleminde uzatılan her yıl için 375 lira ücret talep ediliyor

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın