Yükseköğretim Kurumlar Sınavı 23-24 Haziran’da.

0

Öğretimde belirleyici rolü olan iki sınavdan biri olan TEOG’un akibeti esrarını korurken, Yükseköğretim Kurumlar Sınavı’nın ayrıntıları netleşiyor. Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) 23-24 Haziran’da yapılacak. Baraj puanı hesaplaması da değişti.

Buna göre; lisans programlarına geçiş için aranan 180 baraj puanı, adayın birinci oturumla birlikte ikinci oturumdaki performansı da dikkate alınarak hesaplanacak.

Yani adayın ilk oturumdaki Temel Yeterlilik Testi (TYT) puanının yüzde 40’ı ve ikinci oturumdaki puanının yüzde 60’ının toplamının 180 ve üzeri olması gerekecek.

Haziran ayının 23’ünde yapılacak Temel Yeterlilik Testinde adaylara, 80 Türkçe ve matematik soru yöneltilecek. Bu test için öngörülen süre 90 dakika.

Aynı gün yapılacak ikinci sınavda ise öğrencilere 160 soru sorulacak. Bu sınav için de 180 dakika verilecek.

YKS’nin ikinci oturumunda

“Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler-1” testinde 40,

“Sosyal Bilimler-2” testinde 40,

“Matematik” testinde 40

ve “Fen Bilimleri” testinde 40 olmak üzere toplam 160 soru sorulacak.

Eşit ağırlık alanındaki öğrenciler, tarih sorusu da yanıtlayacak. Eşit ağırlık alanından sınava girenler için yapılacak testin ‘Türk Dili ve Edebiyatı-Coğrafya 1″ olan başlığı, “Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler-1” olarak değiştirildi. Bu teste tarih soruları da eklendi.

YKS’nin ikinci oturumdaki soru dağılımı şu şekilde:

Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler-1 testinde 24 Türk dili ve edebiyatı, 10 tarih, altı coğrafya,

Sosyal Bilimler-2 testinde felsefe grubunda (mantık, psikoloji, sosyoloji) 12, din kültürü ve ahlak bilgisinde altı, coğrafya-2’de 11, tarih-2’de 11,

Fen Bilimleri testinde 14 fizik, 13 kimya, 13 biyoloji.

24 Haziran’daki sınav ise yabancı dili kapsayacak. Bu sınavda da adaylara 80 soru yöneltilecek.

Yeni sınav sistemine yöneltilen en büyük eleştiri, 23 Haziran’da iki oturum olarak gerçekleştirilecek sınavın öğrencilerin performansı üzerinde olumsuz etki yaratabileceği yönünde.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın