Yoksa 60 Ay Çok mu Erken?

0

Eğitim aileler için üzerinde en çok düşünülen ve kaygı duyulan alan. Sistem içinde sıklıkla yapılan değişikliler, ebeveynleri eğitim politikalarına şüpheyle yaklaşmaya itiyor.
Nasıl şüpheci ve kaygılı olunmasın ki? Son dönemde hangi liseye hangi koşullarla girileceği, kaç sınavdan geçileceği, okul başarısının bu seçimde nasıl bir etkisi olacağı konusunda yapılan değişikleri takip edebilen var mı? Her sene farklı bir uygulama çıktı karşımıza. Üniversiteye giriş süreci de bir o kadar karmaşık hale geldi.
Henüz yolun başında olan anne babalar için durum farklı mı sanki? Geçen yıl 60 aylık çocukların ilkokula başlamaları kararı uygulamaya kondu. Kimi aileler bu karara direndi. Hastanelerde rapor kuyrukları oluştu. Kimi ise “yapacak bir şey yok” deyip, uyum sağladı.
Peki bu yıl okula giden çocuklar uyum sağlayabildi mi? Şu ana kamuoyuna yansıyan tek araştırma, Anadolu Eğitim-Sen tarafından 2 bin öğretmenle yapılan anket. Bu ankette ilginç veriler var.
okul4
4+4+4 sistemi ile ilgili en fazla sıkıntıyı 60-84 (birinci sınıf) aylık çocuklarda yaşadı.
Birinci sınıfların yüzde 44’ü boylarına uygun olmayan sıralarda bir ders yılı eğitim gördü.
60-66 aylık çocuklar tuvalet eğitimi konusunda zorlandı ve yüzde 67’sinin en az 1 defa altına kaçırdı.
Üst yaş gruplarındaki öğrenciler Nisan ayında okumaya geçti. Ancak küçüklerde durum parlak değil.
66 ay altındaki öğrencilerin sadece yüzde 18’i bu sürede okumaya başlayabildi. Yani 60-66 aylık çocukların yüzde 82’si okuma konusunda sıkıntı yaşadı.
Ebeveynler açısından bakıldığında, ne yazık ki bu aşamada elimizdeki tek veri olan bu anketten 4+4+4 sistemi ile ilgili olarak “başarılıdır ya da değildir” sonucunu çıkarmak doğru değil. Ancak, geçen yıl yaşanan kaygıların çok temelsiz olmadığı da ortaya çıktı.
60 Aylık çocuğu olan birçok aile bu zorlu karar arifesinde, doğruyu bulmak adına uzmanların kapısı aşındırıyor. Unutmayalım ki, bu karar,sadece aileleri değil toplumun geleceğini etkileyecek.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın