Yoga’nın Popüler Trendi : Shirshasana

0

Yogada son trend tersine,  yani baş aşağı durma pozisyonu. Nereye baksanız bu hareketi yapanlarla dolu, Instagram ve Facebook’un da farkına varmamızda büyük emeği var.

Sosyal medyanın yeni modası dayanıklılık ve  esneklik gerektiren figürleri, zor hareketleri yapmak bunları paylaşmak…

Yoga’da pozisyonların kralı olarak bilinen “Shirshasana”; shirsha -baş ve asana- postür kelimelerinden oluşuyor. Bu temel harekette önemli olan 4 dakika boyunca bu pozisyonda kalmak, çünkü şifası ancak o zaman alınıyor.

Bu hareket çok da kolay değil, dört dakika kısa gibi görünse de bir süre sonra kollar ve karın kasları zorlanıyor.

shirshasana

Hareketin faydası kan akışının terse dönmesiyle kalbin daha az yorularak rahatlaması, çünkü kalp hiç durmuyor. Bu şekilde biraz yavaşlayıp dinleniyor.

Beyin, sinir sistemi ve epifiz bezini içeren 7nci çakrayı da aktive ediyor. Taç çakrası olarak bilinen bu çakra kafatasının en uç noktası, epifiz bezi uyarıldığında uyku için gereken melatonin hormonu salgısı artıyor. Melatonin ise beynin yaşlanmasını önleyen güçlü antioksidanları tetikleyen hormon olduğu için sağlıklı bir bedene ve ruha kavuşuyorsunuz.

Kalp ve tansiyon sorunu olanların, bel ve boyun fıtığı problemi olanların, beyin ameliyatı geçirenlerin bu hareketi yapmaması gerekiyor. Adet dönemlerinde vücudun dengesini bozduğu için yapılması önerilmiyor. Ayrıca gözde konjoktivit gibi bir rahatsızlık varsa yine bu hareketten uzak durulması isteniyor.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın