Yoga Yapın, Rahat Uyuyun

0

Uyku probleminiz olsa da olmasa da yoga hayatınızın içinde her zaman yer almalı. Derin nefesler alarak yapacağınız hareketler parasempatik sinir sistemini uyararak zihni sakinleştiriyor, fiziksel tansiyonu düşürüyor. Ardından deliksiz bir uyku sizi bekliyor.

İlk önce 1 dakika çocuk pozisyonunda derin nefesler alıp vererek rahatlayın. Çocuk pozisyonu; el ve ayaklar üzerinde masa pozunda dururken kalçayı topuklara doğru kaydırın, eller yanlarda ve baş yere doğru olacak şekilde durun. Nefes aldıkça vücudu yere doğru bırakın  ve sırtınızın genişlediğini hissedin.

uyku32

Shalabasana pozisyonunda 1 dakika kalıyorsunuz. Sırt ağrılarının hafiflemesine ve bozuk postüre iyi gelerek duruşu düzeltmeye yardımcı olur. Omurga- kalça-arka kol -bacak kaslarını güçlendirici, omuz-göğüs-bel-üst bacakları esnetici, stres attırıcı ve karın bölgesindeki organları harekete geçirmeye etkisi var.

yoga30

Uttanasana pozisyonunda 1 dakika kalıyorsunuz. Sırt kasları, baldırlar,diz arkası kirişleri,kalçayı esnetici faydası var. Uykusuzluk,baş ağrısı, depresyon,stres ve kaygıya iyi gelir.

yoga31

Prasarita Padottanasana pozunu da 1 dakika süreyle yapın. Omurgayı ve iç-arka bacakları esnetir ve güçlendirir. Enerji akışını düzenleyerek baş ağrılarını hafifletir. Uyku öncesi zihni sakinleştirir.

yoga32

Janu Sirsana’yı her iki bacakla ayrı ayrı birer dakika yapın. Omuz,omurga,kasıklar ve diz arkasını esnetir. Sırt ağrılarını azaltır, omurgayı kuvvetlendirir. Kaygı, sinir,baş ağrısı,halsizlik ve adet ağrılarını rahatlatır.

yoga33

Güvercin pozisyonunu her iki bacakla ayrı ayrı birer dakika yapın. Sırtın alt kısmını,kalça ve pelvis kaslarını esnetir.Siyatik sinirindeki baskıyı azaltır, kasık bölgesini yumuşatır ve kronik alt bel ağrısını rahatlatır.

yoga34

Pozisyonları tamamladıktan sonra sırt üstü yatarak Savasana(ceset) duruşuna geçin. Kollar vücudun yanında, avuçlar yukarı bakacak şekilde ve bacaklar hafif aralanmış  olarak yatın. Gözler kapalı olarak vücudunuzu gevşetin. 3 dakika süre ile derin nefes alıp vererek rahatlayın.

yoga35

Rahat uykunun bir diğer yolu 9 solukta arındırma;

Meditasyon duruşunda oturarak ellerinizi, avuç içleri yukarı bakacak ve sol el sağ elin üzerinde olacak şekilde kucağınıza koyun. Başınızı biraz eğerek ensenizi düzleştirin.

İlk 3 solukta; yüzük parmağınızın köküne baş parmağınızı bastırın, sol elinizi yukarı kaldırın. Yüzük parmağınızla sol burun deliğinizi kapatın, sağ burun deliğinden nefes alın. Sonra sağ burun deliğinizi, sol yüzük parmağınızı kapatın ve nefesinizi sol burun deliğinden dışarı verin. Üç soluk alma ve üç soluk verme şeklinde tekrarlayın. Her soluk verdiğinizde, enerji tıkanıklığını vücuttan dışarı attığınızı hayal edin.

yoga3
İkinci 3 solukta; ellerinizi ve burun deliklerinizi değiştirin. Aynı işlemi üç soluk alma ve üç soluk verme şeklinde tekrarlayın. Yine enerji tıkanıklığını vücuttan dışarı attığınız düşüncesine odaklanın.

İkinci 3 solukta; avuç içleri yukarıda olacak şekilde, sol elinizi sağ elinizin üstünde kucağınıza koyun. Her iki burun deliğinden nefes alarak iyileştirici ışığı içinize çektiğinizi hayal edin. Soluk verdiğinizde, enerjinin başınızdan yukarı doğru çıktığını hayal edin. Üç soluk alma ve vermeyi tamamlayın. Her soluk verişinizde enerji tıkanıklığını vücuttan dışarı attığınızı hayal edin.

 

 

 

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın