Yılın Kişileri; Sessizliği Bozan Kadınlar

0

Ve Time dergisi, 2017’nin yılın kişisini daha doğru bir deyişle yılın kişilerini açıkladı. Time dergisi bugün 2017 yılı için tercihini belirleyerek derginin kapağına yerleştirdi

Dergiden yapılan açıklamaya göre, 2017 yılının kişileri, cinsel istismar meselelerini gündeme getiren cesur kadınların oluşturduğu “sessizliği bozanlar” oldu. Amerika Birleşik Devletleri’nde Holywood yapımcısı Harvey Weinstein’ın cinsel istismarlarının ortaya çıkarılmasıyla sosyal medyada büyüyen “#MeToo” (Ben de) adlı tepki hareketinin öncüleri “yılın kişileri” unvanını alarak Time’a kapak oldu.

 

#MeToo hareketi sadece Amerika Birleşik Devletleri ile sınırlı kalmamıştı. Bir çok ülkeden kadınlar geçmişte uğradıkları cinsel istismarı sosyal medyada dile getirerek bu hareketin dünya çapında ses bulmasını sağladı.

Time dergisinin yılın kişisi seçimi ile ilgili tartışmalar iki isim etrafında dönüyordu. Bunlardan ilki, Amerikan Başkanı Donald Trump’tı. Trump haftalar önce  “Time dergisinin 2017 yılı kişisi seçildim ancak yoğun olduğum için kapak çekimlerine katılamayacağımı söyleyip, teklifi reddettim”  açıklamasını yapmıştı. Ancak başkanın bu iddiası dergi yönetimi tarafından reddedilmişti.

Yılın kişisi adayları arasında ikinci güçlü isim ise yaptığı nükleer denemelerle bölgede savaş rüzgarlarının esmesine yol açarak tüm dünyanın tepkisini çeken Kuzey Kore lideri Kim Jong-Un’du.

 

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın