Yeterince İyi Ebeveyn Değilsiniz…

0

Kim kusursuz olduğunu iddia edebilir? Kabul edin, kusursuz değilsiniz…Kimse değil.Mükemmel anne baba olmayı istemek başka, gerçekleştirmek başka elbette, yapamadığınız her şeyden suçluluk duyarsanız yandınız.
Basitten başlarsanız; en sevdiği tişörtü ya da kazağı yıkamayıp kirli sepetinde unuttuğunuzda, diğer anneler okuldan alıp arkadaşlarına götürdüğünde siz işte olduğunuzda,söz verdiğiniz spor ayakkabısını almayı ertelediğinizde, okuldan eve aç geldiğinde siz son dakikada yetişip yiyecek hazırlamayı geciktirdiğinizde ,midesinin ağrıdığını söyleyip de inanmayarak okula gönderdiğiniz ve revirden arandığınızda, kırtasiyeden istediği kalemleri almayı unuttuğunuzda….Aslında saymakla da sonu gelmiyor suçluluk yaratan şeylerin.
Her ne kadar kendi sınırlarınız,kurallarınız,doğrularınız olsa da bunları uygularken bazı hatalar yapabilirsiniz, sonuçta insansınız.Sürekli sakin ve istikrarlı da olamazsınız. Çok kızdığınızda, istemeden, suçluluk duyacağınız ve onları yaralayacak bazı cümleler sarf edebilirsiniz;
•“Ağlamayı kesmezsen, seni şimdi burada bırakıp giderim”,
•“Neden sen de kardeşlerin gibi değilsin?”
•“Boşanma sebebimiz sensin, senin yüzünden…”
•“Neden mi, çünkü ben öyle istiyorum, benim dediğim olacak”
•“Zaten seni istememiştik, zamansız oldu.”
Bunlar çocuğunuzun ruhunda derin yaralar açar, kendinizi bu tür cümleler kurduğunuzda kendinizi gerçekten “suçlu” hissedin çünkü onun benlik saygısını yok ediyorsunuz.
Bir de başka yönden bakarsanız, kendinizi yetersiz hissetmeniz, eve bağlanıp da özgür günlerinizi aramanız da kendinizi suçlu hissettirebilir. Araştırmalar gösteriyor ki, en çok çocuğunuza bağırdığınızda, kendinizi kötü hissediyorsunuz, deşarj oldum sanırken arkasından büyük bir pişmanlık geliyor.Sizinle oynamak isteyen çocuğunuzla bir şeyler paylaşmak önemli, vakit ayırmayı ihmal etmeyin, yoksa bundan da üzüntü duyarsınız.Sevginizi ve ilgilendiğinizi göstermeniz önemlidir çocuklarınız için, ne kadar sevgi dolu olurlarsa o kadar mutlu olurlar çünkü.
Kendinize vakit ayırarak sevdiğiniz şeyleri yaparsanız, daha sabırlı olursunuz, yoksa sabırsız davranıp suçluluk duygusundan da kurtulamazsınız.Anne olmak, hayata bakış açınızı değiştiriyor, hem de temelden..Anne ve babanın el ele verip birbirlerini desteklemeleri ve idare etmeleri de paha biçilemez çocuklar söz konusu olduğunda.Böylece, hayatın müşterek olduğu gerçeği gündemde olur, çocuklara karşı daha yapıcı davranmayı başarabilirsiniz.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın