Yeni Nesil Diyetlere Yakından Bir Bakalım – 2

0

Yeni nesil diyetlere yakından bakmaya devam ediyoruz.

Arınma Diyeti : Dr. Alejandro Junger

Tam anlamıyla bir sağlık kitabı yazmış, adı “Arınma”. Arınmanın amacı doğru besinleri alıp sindirim sisteminin onarımına katkı sağlamak diyor. Günlük yaşama uygun hazırlanmış detoks planında çiğ besin ya da sıvı diyetleri yok.

Üç haftalık arınmada 3 aşama var; zihni hazırlama, yaşamı hazırlama ve vücudu hazırlama. Zihni arındırmak aynı zamanda negatif ve kötü düşüncelerden kurtulmak demek, açlıkla başedebilmek de bunun bir parçasını oluşturuyor.

Öğün kuralları günde bir katı öğün ve iki içecek, katı öğünün öğle yemeği olması öneriliyor. 3 haftanın sonunda hangi gıdalarla beslenmeniz gerektiğini ve arınmanın sıklığını anlatıyor.

diyet23

Çin Diyeti : Dr. Colin Campbell ve Thomas Campbell

Amaç burada da kilodan önce sağlık, Dr. Campbell’ın kitabının alt başlığı “Kansere Karşı Doğru Beslenme Rehberi”. 27 yıl boyunca yapmış olduğu araştırmalarda proteinin etkisinin gücünü ve sadece normal miktarda bile yemenin kanserin ilerlemesini durdurduğunu belirlemiş. Tüm proteinler bu etkiye sahip değil diyor.

Bu diyette rafine edilmemiş bitkisel esaslı tam besinlerden dilediğiniz kadar yiyorsunuz. Meyveler, brokoli karnabahar gibi çiçekli sebzeler, baklagiller,mantar,kabuklu yemişler ve tam tahıllar bu gruba giriyor.

Balık, et ve kümes hayvanları, sebze yağları, yumurta ve süt ürünlerinden uzak duruyorsunuz.

diyet24

Omni Diyeti : Tana Amen

Mucize diyet olarak lanse edilen diyetin sloganı;  % 30 yüksek kaliteli yağsız protein ve % 70 bitkisel beslenme olarak biliniyor. Hem kilo verip hem de bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirerek hastalıklardan kurtulacağınız esasına dayalı olan diyetin gizli silahları baharatlar,kakao,Hindistan cevizi ve bitkiler.

Protein ihtiyacının ideal kilodaki bir bireyde günlük kilo başına 0,8 ile 1,0 gram kadar olması gerekir. 70 kilodaki birisi için; 70*1.0gr = 70 gram eder. 3 ana 2 ara öğüne bölerseniz her öğünde 14 gram protein yemesi idealdir.

Diyetin hedeflerinin;vücuttaki sistematik iltahaplanmayı azaltmak, beyin fonksiyonlarını güçlendirmek, hormon dengesini sağlayıp besin bağımlılığını yok etmek ve besin değeri yüksek yoğun kalorili besinlerle tokluk hissine ulaşmak olduğu anlatılıyor.

diyet26

Zayıflamak İçin Biraz Vaktiniz Var mı? : Jilian Michaels

Fitness eğitmeni olan Michaels, günlük kalori ihtiyacından hareket ediyor. Kadınlarda günde 1.200, erkeklerde 1.600 kalorilik beslenmelisiniz diyor.

“Aktif Metabolik Oran” hesabı, yani gün içerisinde yağ yakma aktivitesi olmadan ne kadar kalori yaktığınızı hesaplıyor. Tüm gün oturanlar 1,1, orta derece aktifler 1,2,aktifler 1,3 ve çok aktifler 1,4 olarak kabul ediliyor. Bu rakamlar aktif metabolik oranınızla çarpılıyor.

Her besin grubunun en iyi örnekleri ile beslenmeyi öneriyor. Topraktan ve denizden gelmeyen, yani organik kökenii olmayan besinleri yememeniz gerektiğini söylüyor.

Yine de yiyeceklerinizin % 20’sinin işlenmiş gıdalardan seçebileceğinizi, kalan % 80’inin birincil gıda olmasını tavsiye ediyor.

diyet25

 

 

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın