Yeni Nesil Diyetlere Yakından Bir Bakalım – 1

0

Değişik beslenme tarzlarından oluşan 7 ünlü diyeti mercek altına aldık. Sürekli yeni nesil diyetlerin moda olduğu son yıllarda hangi diyeti yapacağınızı şaşırıyorsunuz. Yine de önemli olan diyet yapmak değil, sağlıklı beslenmek diyoruz.

diyet10

17 Gün Diyeti : Dr. Mike Moreno
Yağ yakımını hızlandıran protein ağırlıklı olan bu diyet 17 günlük 4 evre içeriyor. Egzersize yüklenmeden günde 17 dakika yürüyüş gerekiyor.
İlk evre “İvme Kazandırma”; her gün ayrı bir menüsü var. Amaç sağlıklı sindirim ile hızlı kilo kaybı, bunun için yağsız protein olan balıklar, sebzeler,probiyotik besinler,faydalı yağlar ve şekeri düşük meyveler yemeniz gerekiyor.
İkinci evre “Harekete Geçirme”; metabolizmayı yeniden düzenleyen bu evrede şişkinliği azaltmak için kaloriyi artırıp azaltıyorsunuz. Yağ yakımı hedeflendiğinden ilk evre ile dönüşümlü uygulanıyor. İlkine ilave olarak yağsız kırmızı etler,bulgur,yulaf kepeği,kabuklu deniz ürünleri,nişastalı sebzeler ve baklagiller ekleniyor.
“Başarma” üçüncü evre; ideal kiloya ulaşmak için doğru beslenme alışkanlıkları geliştiriliyor. Egzersiz süresi arttırılıyor ve bir kadeh alko sizin ödülünüz oluyor.
“Amaca Ulaşma” evresi sonraki beslenme planınızı veriyor ve 17 gün ile sınırlandırılmıyor.
Hafta sonu kaçamaklarına izin veren bu diyet, “2 gün ucunu kaçırıp gün kilo alsanız bile, 5 gün kontrollü beslendiğinizde metabolizmanızı ateşlediğiniz için hızla verirsiniz” diyor.

diyet20

Yavaş Karbonhidrat Diyeti : Timothy Ferriss
Diyetin esasları; her türlü beyaz karbonhidrattan uzak durmak, kalorisiz içeceklerin tüketilmesi,yumurta akı, tavuk göğsü,balık,dana eti,yeşil mercimek,siyah fasulye,brokoli,ıspanak,karnabahar ve lahana turşusuna ağırlık vermenizden geçiyor.
Ara öğünlere gerek olmadığını, ihtiyaç duyuyorsanız ana öğünde eksik beslendiğinizi söylüyor. Çok acıkırsanız havuç ve fıstık ezmesi ve kitabında yazan diğer ara öğünleri yiyebilirsiniz.
İnsülin duyarlılığınızın en düşük olduğu akşam saatlerinde ensenize ya da sırtınızın üst bölgesine 20-30 dakika buz torbası yerleştirmeniz, sabah aç karına 500 ml buzlu su içmeniz, kahvaltıdan ya da yatmadan önce 5-10 dakika kadar soğuk duş almanızın metabolizma hızınızı arttırdığını belirtiyor.
Soğuk, titremeyle beraber vücudun ısı üretmek için gerekli yakıtı oluşturacak yağ asitlerinin salgılanmasını sağlıyor. Kas kitlesini artırıp, bağışıklığı güçlendiriyor. Bir artısı da depresyon tedavisine yardımcı oluyor.

diyet17

Sıfırlama Diyeti : Harley Pasternak
“Bedeni yeniden başlatan diyet” adını verdiği bu programda; kan şekerinizi dengede tutmak için günde 5 öğün,15 gün boyunca yemeklerde en fazla 5 besin, 25 dakika egzersiz ve ayda 5 gün ziyafet veriyor.Menüleri pürelerden oluşuyor, en kolay bu şekilde sindirildiğini söylüyor. Blender kullanmak şart.
Püreleri süt, yoğurt,su,protein tozu,çekirdek,çerez,avokado,meyve ve sebzelerle hazırlıyorsunuz. Ara öğünler aperatiflerden oluşuyor; kesilmiş çiğ veya pişmiş sebzeler, dut,böğürtlen ve ahududu ve bunların yanında yağsız peynir,yağsız hindi,somon füme,yağsız yoğurt tüketiliyor.
1-5.günler arasında günde 3 defa bol püre ve iki aperatif ve 10.000 adımlık yürüyüş yapılıyor.
6-10.günler arasında günde 2 püre, bir katı öğün ve öğün aralarındaki aperatiflerden oluşan 5 öğün yemek veriyor. 10.000 adımlık yürüyüşe ilaveten 3 gün 5’er dakikalık fitness çalışması başlıyor.
11-15.günlerde 1 püre, 2 katı öğün ve2 aperatif yemeniz gerekiyor. 10.000 adım, iki tur değişimli 5’er dakikalık direnç egzersizleri yapıyorsunuz.
15 günün sonunda 5 öğün yemeye devam, 2 püre,2 aperatif ve 2 katı öğün ile devam ediyorsunuz.
Haftada 2 kez ödül öğününüz var.

diyet22

Lütfen Paylaşın...

Bu yazı yorumlara kapalıdır.