Yeni Kahramanlar; Soyguncular

0

Yanlış anlaşılmasın,Türkiye’de onbinlerce kişiyi dolandıran Çiftlikbank’tan bahsetmiyoruz. Gerçek soyguncularla işimiz olmaz. Anlatacağımız soyguncuların bildik örneklerle ilgisi yok.

Diziler, yaşamın sıkıntılarından uzaklaşabilmek için insanlara kaçış alanı sağlayan yöntemlerden birisi. Günlük telaşların ardından kafayı boşaltmak için ya da sorunlardan uzaklaşabilmek için toplu ya da bireysel olarak herhangi bir ekranın karşısına geçip başka dünyalara geçiyoruz. Üstelik bu kaçış sadece bize özgü değil.

Şimdilerde ülkemizde, televizyonlarda “tarihi”, “komedi” ya da yabancı örneklerinden esinlenilmiş diziler boy gösterirken, internette bambaşka rüzgarlar esiyor.

Bu rüzgarın adı La Casa Del Papel… Alışageldiğimiz türden bir dizi değil. İspanya’dan çıkan, senaryosu, karakterleri, müziği ile dünyanın her bir yerinde beğeni ile izlenen bir dizi. Aslında pek de yeni bir dizi değil. Geçen yıl Mayıs ayında İspanyol Antena 3’te yayınlanmış bitmiş ama Netflix’in satın alıp dünyanın dört bir yanındaki abonelerine servis etmesiyle küllerinden doğmuş.

Hikaye çarpıcı; Takma adı Profesör olan biri yakın tarihin en büyük soygunu yapmak üzere harekete geçer. Hedef İspanya Kraliyet Darphanesidir. Ve Profesör bu amaç için kendi ekibini kurar ve işe koyulur

Gerçek anlamda bir şey çalmadan hırsızlık yapmak, cerrah titizliği ile hazırlanan plan, suç ve yaşanılmış acılar açısından özel olarak seçilmiş bir ekip, ağırlıklı olarak gençlerden oluşan rehine grubu, aşk, rekabet, ve özel hayatında şiddete maruz kalmış kadın polis… Gerilim yok mu? Var. Ama tadında. Her bölüm bittiğinde devamını izlemek için karşı konulamaz bir istek beliriyor.

Diziyi izlerken, Tokyo, Rio, Denver ,Moskova, Berlin gibi kent isimlerini takma ad olarak kullanan soyguncuların yaşamlarına ilişkin ipuçlarının, insanın kendisini bir anda onlar için kaygılanır hale soktuğunu kabul etmek gerekiyor.

Farkındaysanız, diziye ilişkin detay vermekten kaçınıyoruz. Çünkü izlemeyi planlayanların hevesini kırmak istemiyoruz. Kullanılan müzik, semboller ve kostümler  belleğimizin gizli saklı yerlerini harekete geçiriyor. Ve dizinin daha şimdiden  bir çok eğitim çalışmalarında örnek olarak kullanıldığını  da söylememiz lazım!

Son notlar; dizinin oyuncuları artık dünya çapında tanınan isimler haline geldi. Profesör karakterine can veren Alvaro Morte aslında mühendislik eğitimi almış ancak sonrasında rotasını tiyatroya cevirmiş bir isim.

Dizide Tokyo ismiyle yer alan Úrsula Corberó çocukluğundan beri ekran önünde olan bir oyuncu. Kadın hakları savunucusu ve çevre koruma örgütlerine destek veren bir isim .

Bir yerlerde rast gelirseniz izleyin…

 

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın