Yemek Sırları

0

Restoranlarda yediğiniz bir çok yemeği evde denemeye kalkınca her zaman iyi sonuç vermiyor. İçlerine neler koyduklarını bir türlü keşfedemiyorsunuz.
İşte size bazı değişik baharatlar;
baharatlar4
1.İsli toz kırmızı biber; isli bir tadı ve harika bir kokusu olan biberi,mantar ve et yemeklerinde kullandığınızda çok lezzetli oluyor. Büyük süpermarketler ve şarküterilerde bulabilirsiniz.
2.Kakule tohumu; sütlü tatlılarda kullandığınızda çok güzel bir aroma veren bu baharatı Mısır Çarşısı’ndan alabilirsiniz.
3.Argane yağı; Fas mutfağında kullanılan ve salatalara lezzet veren bu yağı, zeytinyağı ile beraber bir çay kaşığı kullanabilirsiniz.Beşiktaş Çarşı’daki Kırkambar Baharatçısı’nda var.
4.Taze lavanta; enginar, irmik helvası ve sütlaça lezzet veriyor. Eminönü’ndeki aktarlarda bulunuyor.
5.Antakya zeytini; başlangıç olarak veya pesto kıvamında servis edilen bu zeytini Eminönü ve Mısır Çarşısı’ndaki aktarlardan alabilirsiniz.
6.Yıldız anason;çorbaya ya da yemeklerinizde kullanabileceğiniz bu baharatı tüm aktarlarda bulabilirsiniz.

baharatlar5
Bir de ustalarından yemek pişirmenin tüyoları var;
•Yağda et kavururken, önce yüksek ateşte 10-12 dakika pişiriliyor. Et kavrulduktan sonra soğan, biber ve en son domates eklenip az pişiriliyor.
•Pilavda genellikle kavurma yöntemi tercih ediliyor. Pirinci kırılmasın diye soğuk suda bekletip, kavruluyor ve tuz sonra ekleniyor .Sıvıyağ ve tereyağ birlikte kullanılınca, parlaklık ve lezzet sağlıyor.

pilav
•Etleri yıkamadan, süzgeçte ya da tabakta bekleterek suyunu süzmek gerekiyor.Kavururken etin sertleşmemesi için tuz atılmaması ve tuz atıldıktan sonra altının kapatılması gerekiyor.
•Yemekte kırmızı et tercih edilirse, kuzu etini seçin.Yumuşak, lezzetli ve çabuk pişiyor.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın