Yedikleriniz Hakkında Ne Kadar Bilgi Sahibisiniz?

0

Kadınlar günde yaklaşık 44 dakikayı “ne yiyeyim” diye düşünerek geçiriyormuş. Yani yaşamları boyunca iki yılını buna harcıyor.

Doğru seçimler yaparak sağlıklı besinleri seçmek ruh halini dengeler, zihni açar ve hastalıklardan uzaklaştırır.

  • Yeni nesil şeker “xylitol”, diğer şekerlerden farklı bir yapıda; daha az kalori içeren bu şekersiz tatlandırıcı metabolize olmak için insülin hormonuna ihtiyaç duymuyor.Bunun artısı ise kan şekerinde iniş ve çıkışlar olmaması, vücutta şekerden daha yavaş emiliyor.

Xylitol meyve,sebze ve birçok bitkide bulunur. Çilek,ahududu,hurma ve mantarda fazla miktarda vardır.Pişirdiğiniz yemeklerde kullanabilirsiniz.

şeker9

  • Tatlı patates tam bir vitamin deposu; turuncu olan bu patates ne kadar turuncuysa o kadar faydalıdır.

Beta-karoten, C vitamini,B vitamini, bakır,demir ve manganez mineralleri içerir. Bu nedenle hem tansiyonu hem de kötü kolestrolü düşürerek kan pıhtısı ve felç riskini önler. Yüksek potasyum kaynağı olması ile kan akışı ve elektrolit dengesini korur.

Glisemik indeksi düşük, lif oranı yüksektir. Özellikle kabuğu ile pişirilmesi kolay sindirimine yardımcı olur.

patates7

  • Sızma zeytinyağının kızartmalarda kullanılması sağlıksızdır. Isıya dayanıksız olması nedeniyle salatalarda kullanmak daha faydalıdır.

En iyi pişirme yağının çiğ, saf hindistan cevizi yağı olduğu savunuluyor. İçerdiği doymuş yağ asitleri nedeniyle yüksek dumanlanma noktasına sahiptir. Ayrıca tereyağı ve avokado yağı da yüksek ısıya dayanıklı yağlardır.

  • Antioksidanı yüksek olan organik gıdaların maliyeti de yüksek oluyor. Elmayı organik almaya çalışın, alamıyorsanız kabuğunu soyarak tüketin. Diğer meyve ve sebzelerden daha çok peptisit içeren elma, organik yenmediğinde peptisit kalıntısına neden oluyor.

elma5

  • Probiyotik eksikliği birçok soruna neden oluyor. Kalp damarlarında plak oluşumu, kemik erimesi,bellek bozuklukları, nezle ve gribe yakalanma sıklığını bile etkiliyor. Üstelik yeni araştırmalar kadınlarda MS ile probiyotik eksikliği arasında ilişki olduğunu gösteriyor. Probiyotiğe beslenmede daha çok yer vermelisiniz.
  • Sarımsak içerdiği alisin maddesi ile kötü kolestrolü düşürür ve önemli organlara kan akışına yardım eden bir tür kükürt bileşiği içerir. Düzenli olarak yendiğinde yaşa bağlı damar esnekliği kaybını azaltır. Sarımsağı ince doğrayıp pişirmeden önce birkaç dakika beklettiğinizde kalp sağlığına yararlı olan bileşikler ortaya çıkıyor.

sarımsak3

Hangi besinler açlığı baskılıyor;

Yeşil çay,

Omega 3 içeren yağlı balıklar,

Tokluk hissi veren tavuk,hindi,yumurta beyazı,yağsız proteinler

Kafein içeriği ile kahve,

Badem ,

Baharatlar.

açlık5

Hangi besinler cinsel gücü destekliyor;

Fındık,

Muz,

Sarımsak,

Midye,

Kabak çekirdeği,

Sarımsak

Yumurta.

cinsellik29

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın