Yaz Tatili Nasıl Geçiyor?

0

Okullar kapandı, Seviye Belirleme Sınavı yapıldı. Yani artık rahatlıkla söyleyebiliriz ki yaz tatili başladı. Çocukların keyfine diyecek yok!
Keyifliler, çünkü artık kimse onlara erken yatmaları gerektiğini söylemiyor, televizyon ve bilgisayar karşısında geçirdikleri zaman konusundaki eleştiriler verilecek cevapları da var. İmkânları varsa geç saatlere kadar dışarıda oynayabilir veya hiçbir şey yapmadan öylece durabilirler. Çünkü onlar yaz tatilindeler. Ve önceden plan yapmamış veya yapamamış ebeveynler, “geleneksel yaz tatilinde çocuklara ne yaptırılmalı” sorununa çözümü arıyor.

shutterstock_143168950

Tatil çocuklar için güzel, ama çalışan anne babalar için zorlayıcı bir dönem. Çünkü hiçbir profesyonel, öğrenciler kadar uzun süre izin yapamaz. Çocukların evde uzun süre yalnız kalmasının getireceği sıkıntılar da aşikâr. Doğal olarak, bu boş zamanın bir şekilde doldurulması gerekiyor. Anne babalar, işte tam da bu gerekçeyle, yaz tatili döneminden hoşlanmıyor.

shutterstock_143263615

Yaşları ne olursa olsun, çocuklar tatil döneminde bir şeylerle meşgul edebilmek ciddi bir emek gerektiriyor. Çocuk küçük ise yük ebeveynlerin omuzlarına biniyor. Biraz daha büyük yaşlar için kontrolsüz internet kullanımının getireceği sorunlar karşımıza çıkıyor.
Ergenler ise başlı başına bir konu… Gözlerden uzak kalmaya çalışan, kendi yaşam alanlarından çıkmak istemeyen bu gurubun yaşı büyüdükçe sıkıntı katsayısı da artabiliyor. Gece sokağa çıkmalar, kötü alışkanlıklar edinme ihtimali ve güvenlik endişesi, aileleri zorluyor.
Spor yaptırma çabaları, kitap okumaya teşvik etme, ev işlerine katkıda bulunmalarını sağlama gayreti ve güneşin zararları hakkında uyarılar, aile ortamındaki ses seviyesinin yükselme ihtimalini artırıyor.
Kötü haber tatilin bitmesine iki aydan fazla var. İyi haber ise bu dönemde çocuklarınızla okul ve sınav baskısı olmadan zaman geçirme şansınız.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın