Yaz Meyvelerinin Tadını Çıkarın. Ama Şekere Dikkat!

0

Sıcak yaz günlerinin vazgeçilmezi olan yaz meyvelerinin yaklaşık % 90’ı su, bu da vücuttaki sıvı oranını dengeliyor.Protein ve yağ ise çok az miktarda içeriyor, ancak şekeri fazla olduğu için bel bölgesindeki yağlanmanın sebebi oluyor.
Yaz meyveleri, antioksidan yönünden zengin, toksik maddeleri atıcı, likopen oranı yüksek , C vitamini bol, lif ve potasyumdan zengin. İçerdiği şeker ise kan şekerini hızla yükseltip düşürdüğü için önemli bir sorun yaratıyor. Sağlık için, günde beş ile dokuz porsiyon arası çiğ sebze ve meyve yemeli, yetişkinlerin ise tercihlerini daha çok sebzelerden yana kullanmaları doğru olur.

Çilek; hücre yapısını koruyan, bağışıklığı güçlendiren, kanseri önleyen antioksidan açısından zengin bir meyve.

Erik; demirin vücuttaki emilimini arttırıp, içerdiği liflerle bağırsak hareketlerini düzenliyor, içerdiği fito besleyiciler de antioksidan görevi görüyor.

Kavun; kanı temizleyip romatizma ve kansızlığa iyi geliyor. Sinirleri yatıştıran, bağışıklık sistemini ve göz sağlığını koruyan kavunda bol miktarda su bulunuyor.

meyve

Vişne; melatonin içeriği ile vücudun ritmini ve uyku düzenini sağlıyor.Yüksek antioksidan gücüyle, serbest radikallerle savaşarak vücudu koruyor.Eklem iltihabına karşı koruyucu, kanser ve kalp damar sağlığına iyi gelen etkileri var.

İncir; gerçek bir mineral deposu, kemikleri güçlendirip kalbi koruyor. Demir eksikliğine iyi geliyor ve kan basıncının kontrolünde etkili. Ayrıca sindirime iyi geliyor.

Üzüm;kan yapıcı,enerji veren, romatizma ve karaciğer problemlerine iyi gelen bir meyve. Antioksidan yönünden yüksek ve böbrekleri koruyor.

Kiraz; toksik maddelerin atılmasında, böbrek ve karaciğer sağlığının korunmasında faydalı. Eklemlerdeki kireçlenme, damar sertliği ve sinir sistemine yararlı hem de ağrı kesici özelliği var.

Karpuz;içerdiği fazla su sayesinde böbrekleri çalıştırıyor. Likopen ve beta karoten antioksidanlarına sahip.
Şeftali; sindirime yardımcı, böbrek taşlarının erimesinde etkili ve bronşitle astıma iyi geliyor.Vücudun savunma mekanizmasını da güçlendiriyor.

meyve3

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın