Yaz Bitti, Şimdi Canlanma Zamanı…

0

Ne canlanması, aylardan Eylül, mevsimlerden sonbahar diyenler olacaktır. Kimileri için belki, “elde var hüzün”, ama melankoliye kapılma lüksü olmayanlar için vakit canlanma ve hızlanma devridir.
Çoğumuz yaşamla ilgili hesaplaşmayı yıl sonunda yaptığını düşünür. Ama aslında hesaplaşma, imkân olduysa tatilde sonlandırılmış, yeni sayfa açılmıştır.

shutterstock_142702744

Beklentilerimizi, hayal kırıklıklarımızı, dertlerimizi ya denize, ya yeşile ya da yollara bırakıp eve dönmedik mi? Artık canlanma zamanı.

shutterstock_144605390

Çocuğu olanlar zaten yeni öğretim yılı için kolları sıvadı bile. Tatilin getirdiği gevşeme, okul kıyafetleri, servis ücretleri ve kırtasiye için istenen rakamları görünce yerini gerginliğe bıraktı. Kimi okulların alınan her malzemenin etiketlenmesini istemesi de ayrı bir konu. Etiketlediğiniz her parçanın üzerinde ödediğiniz para miktarını tekrar tekrar görmek, kendi kendinize konuşma yeteneğinizi artırabilir. Bu da bir anlamda canlanma değil midir?
Kış için hazırlıklar da var bu süreçte. Sanki teknolojinin sunduğu alternatifler yokmuş gibi kış için domates konserveleri hazırlamak, buzluğun barbunya poşetleri tarafından işgal planını çizmek de hareketli dönemin unsurları arasında. Daha sırada turşu yapmak var.
Harekât, evin kış dönemine hazırlanmasıyla sürecek. Yazın kaldırılan halılar eski yerlerine konulurken, ev içinde herkes bütçesine göre yenilikler yapacak.

çalışan kadın6
Sosyal yaşamda da canlanmayı hissetmeye başlayacaksınız. Tatil nedeniyle zorunlu olarak ara verilen arkadaş buluşmaları, “ çok özledim sizleri!” nidalarıyla gerçekleşecek. Erkekler için ise canlanma futbol maçları ekseninde gözlenecek.
Yazın sıcaktan korunmak, güneşten faydalanmak, çocukların can sıkıntısını gidermek ve bütçeli tatil yapmakla fazlasıyla meşgul olan zihinler artık, “ neler oluyor?” sorusuna yanıt arayacak.
Sanki savaşlar, darbeler, ekonomik sıkıntılar yaz boyunca dondurulmuş da, Eylül ile birlikte yeniden gündemimize giriyor. Yoksa benzinin fiyatının 5 Lirayı aşmasının üzerinden haftalar geçti. Devalüasyon, enflasyon, parite gibi 5-6 yıldır unuttuğumuz sözcükler de tam bu dönemde yeniden kullanılmaya başladı.

chemical

Suriye’deki iç savaşa, yazın hiç ara verilmedi. Binlerce insan yaşamını yitirdi, mülteci konumuna düşenlerin sayısı 2 milyonu aştı. Bölgedeki kaos bulutları yaz güneşinden hiç etkilenmedi. Sadece ve sadece, beynimiz yaz uykusundaydı.
Bırakalım sonbaharın hüzünlü olduğunu şairler düşünsün. Artık vakit, canlanma vakti. Hayata sıkı sıkıya sarılıp, ayağa kalkma vakti…

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın