Yaşınıza Göre Size Yakışan Saç Modeli Hangisi…

0

Kadınların en değerli şeylerindendir saçları, doğru renk seçimi ve saç kesimi ile kendinizi çok güzel hissedersiniz. Hayalinizde olan saç belki de size hiç gitmeyecek, yaşınızı büyük gösterecek. Bir kaç yıl önce çok yakışan saçınız belki sizi yaşlı gösterecek.

Değişmemek yaşlanmaktır, ilerleyen yaşlarda bile doğru saç kesimi yüzünüzdeki ince çizgileri azaltır ve yüzünüzdeki değişiklikleri kapatabilir.

saç23

30’lu yaşlarda saçlar sağlıklıdır ve çoğu kadın uzun saçı tercih eder. 40 yaşına kadar saç folikülleri genişler, bu da saçları kalın ve sağlıklı gösterir. Hacimli olduğu için şekil vermek de kolaydır. Ayrıca bu yaşların sonuna kadar yüz ifadeniz yaşlanmaz.

Kendinizi enerjik hissettiğiniz bu dönemde büyük değişiklikler yapacak güveniniz vardır. Kısa kesim, iddialı renkler, küt ve geometrik kesimler uygulayabilirsiniz.

Ufak tefekseniz yüzünüzü öne çıkaran modelleri, yapılıysanız katlı ve hacimli kesimleri tercih edin. Yüz hatlarınızı gösterişli kılan açılı saç stili, yaşam tarzınızla uyumlu hareketli saç kesimi ve saçınızla cildinizi sağlıklı gösteren seyreltilmiş kesimlerden pişman olmazsınız.

saç50

40’lı yaşlarda düşen östrojenle beraber saç tellerinizin yoğunluğu ve çapı azalır. İnce telli saçları hacimli görünmesi için uzun katlar halinde kullanmayı, saçlarınızı boyatmayı deneyin. Saç derisi belirgin bir şekilde kurur, yağlı saça sahip kadınlar bu dönemde rahatlar. Kuru saçlılar ise daha kremsi köpükler kullanmaya başlar.

Yüzünüzde ince çizgiler belirginleşir, kilo problemleri başlar. Kat kat kesimler yüzdeki kırışıklıkların daha az dikkat çekmesini sağlar, kahkülleri uzun bırakıp asimetrik kesimler uygulayabilirsiniz. Kilonuzda değişiklik varsa saç modelinizi de değiştirin.

saç51

50 yaşlarında cilt ve beden değişilkikleri ortadadır, değişen hormonların etkisi size yansır. Saç foliküllerinde daralma, şakak ve alın kısmında ağarma başlar. Menopoz döneminde saçın genetik olarak incelmesi artar.

Yüzünüzdeki çizgiler kalıcı hale gelir, çene hafifçe sarkar. Yüzünüzü yumuşatacak kat kat kesimler idealdir. Omuz boyu ve küt yerine yuvarlak kesimli modelleri  seçin. Saçlarınız bu dönemde çok uzun ya da çok kısa olmamalıdır. İncelen saçlarınızı dolgun gösterecek şekilde saçınızın boyunu çenenizin ve köprücük kemiğin ortasında kestirmelisiniz.Omuz hizasında uzun katlar saçlarınızı sağlıklı gösterir.

saç52

60’lı yaşlarda saçlar sakinleşmeye başlar, saçlar incelmeye ve beyaz saçlar artmaya devam eder. Yüzdeki doygunluk kaybolur, dudaklar incelir ve yerçekimine yenik düşmeye başlarsınız. İdeal kesim yüzünüzü gergin ve uzun gösterecek olanlardır.

Bu yaşta boyun da kısaldığı için saçınızı birkaç santim kısa tutun. Saçlarınızı bir tarafta toplayıp, birazını kulak arkasına atarak gözlerinizi ve yüzünüzü ortaya çıkarın. Bir perçem de bırakarak alın çizgilerinizi saklayabilirsiniz, önemli olan saçlarınızın yüzün her tarafında  dağınık şekilde olmaması.

ITV Archive

Geriye doğru kabartarak toplamayı, arkaya taramayı ve perçemleri tek tarafta kullanmayı bu yaşta deneyin.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın