Yaşamınızı Kolaylaştıracak Küçük Adımlar

0

Bazen hiçbir şeye yetişemediğiniz duygusunu yaşar mısınız? Gün 25 saat olsa bile, yapmanız gerekenler asla bitmeyecektir. Yine de zamanı daha etkin kullanmanızı sağlayacak, yaşamı daha kolaylaştıracak birkaç önerimiz var.
1-Annenizi aramayı ihmal etmeyin. Biraz sohbet edin ama telefonunuzun şarjının az olduğu ya da bir yere yetişmek zorunda olduğunuzu söyleyip kendinizi hesap verme bölümünden kurtarın. Anneniz sizin iyi ve mutlu olduğunuzu bilsin yeter.
2-Sabahları uyandığınızda ilk iş olarak yatağınızı toplayın. Böylece hem beyniniz, uykunun sıcak kollarına dönemeyeceğine ikna olur, hem de odanız düzenli görünür.
3- Boş zamanlarınızda o an elinizin altında olan işi tamamlayın. Bu bir çekmeceyi düzenlemek ya da buzdolabını temizlemek olabilir. Unutmadan,uzun süre kullanmadığınız eşyalarla da vedalaşın ki yenisi almak için bahaneniz olsun.
4-Gelen mesajları ve e-postaları yanıtlama işini ertelemeyin.
5-Notlarınızı yazarak tutun. Kabul ediyorum, akıllı telefonlar ve bilgisayarların bu işi yapan birçok uygulaması var. Ama hafızamızı ve kaslarımızı zaman zaman çalıştırmak gerekir. Ayrıca her noktada internete ve teknolojiye güvenmek ne kadar akıllıca olur?
6-Randevularınızı, önemli tarihleri ve tatillerinizi takvime işaretleyin.Planlı olmak iyidir.
7-Geceleri yatmadan önce ertesi günün giysilerini, çantanızı ve anahtarınızı hazırlayın. Sabah uyandığınızda kahvaltı keyfine zaman kalsın.
8-Mümkün olduğunca faturalarınız için otomatik ödeme talimatı verin. Ama bunu yaptıktan sonra “eyvah fatura atladım.” telaşından kurtulacağınız şeklinde bir iyimserliğe de kapılmayın.
9-Söz kâğıt işlerinden açılmışken, evrakların saklanması ya da kopyalanması konusunda hassas olun. Emin olun bu hassasiyetiniz çok işe yarayacaktır.
10-Yazdığınız her mektubu, e-postayı göndermeden önce mutlaka yüksek sesle okuyun ve kontrol edin. Sonradan canınız sıkılacağına başlangıçta birkaç dakika kaybedin, bir şey olmaz.
11-Bazen susun ve “haklısın” deyin. Çok şey kazanırsınız.
12- Çok çalışıyor, hep bir şeylere yetişmeye uğraşıyorsanız, durun bir nefes alın. Yaşamak için mi çalışıyorsunuz yoksa tam tersi mi?
13- Yardım talep etmekten çekinmeyin. Çevrenizde arkanızı toplamaya hazır dostlarınız olmalı… Dostunuz yoksa bir an önce bu konuda bir şeyler yapın.
14-Dışarıdan yemek söylemeden önce buzdolabına bir kez daha bakın. Mutlaka hazır yemeklerden daha sağlıklı bir seçenek vardır. Omlete ne dersiniz? Hem besleyici hem de çok ekonomik…
15-Haftada bir de olsa, kısa mesafelerde taşıt kullanmak yerine yürüyün. Etrafınızı dinleyin.
16-Uyuyun! Uykusunu alamamış biri ertesi gün hiçbir şeye yaramaz…
17- Sessizliğe saygı gösterin.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın