Yaşam Kalitenizin Aynası Cildinizin Verdiği Sinyallere Dikkat Ediyor musunuz?

0

Yaşadığınız duygusal ve fiziksel tüm olaylar cildinizi etkiliyor. Tırnaklarınızın kalitesinin bozulması, migren, karın ağrısı,saç dökülmesi çok tanıdık geliyor değil mi?

Günlük yaşantınızdaki aşırı öfke veya içe kapanık olmak gibi stres nedenleri hassas olan cilde iyi gelmiyor. Özellikle rosacea,sedef ve egzama gibi cilt hastalıkları bu nedenle artıyor.

cilt45

Rosacea özellikle kış aylarının hastalığı, yüzde kılcal damarların genişlemesiyle ortaya çıkıyor. Yüz soğuk, ısı değişimi ve stresin etkisiylekolayca kızarır. Özellikle orta yaşlardaki açık tenli kişilerde görülüyor.

Stresin etkisi büyük, bir de cilt akarı olan demodex’in neden olduğu biliniyor.

Dermatoloji desteği şart ama sizin de dikkat etmeniz gerekenler var; sigaradan ve baharatlı yiyeceklerden uzak durmak, kışın cildinizi dikkatli nemlendirmek, alkol,kafein,sıcak içecekler, ısı ve güneş ışığı rosacea hastalığını tetikliyor.

Kızarmış olan yüz bölgesinde yanma,çatlamış ince damarlar,iltihaplı noktalar ve göz kapaklarında enflamasyon da görülüyor.

Dermokozmetik ürünler kullanmalısınız. Tahriş etmeyen,alkolsüz ve esans içermeyen ürünler kullanmalısınız. Bionike adlı ürünün Defence Rosys Light Cream ve Intense Drops serumunu kullanabilirsiniz.

Tedaviye cevap vermiyorsa antibiyotik kullanımı gerekiyor.

roza

Sedef hastalığı nüfusun %2’sinde var. Bu hastalığı olanların genellikle kalp ve şeker hastalığı var, depresyona da meyilli oluyorlar.

Belirli dönemlerde  kızarıklıkla ortaya çıkıyor.Derinin üst tabakasında kalınlaşma ve kabuklaşma yapıyor. Farklı 5 sedef türü var.

Güneş ışığı almaya çalışın, her gün 10 dakika güneş koruması sürerek güneşlenin. Çıkmıyorsanız cilt hücresi gelişimin yavaşlatan ve lezyonların azalmasını sağlayan D vitamini alın. Stresle savaşmak içinse B vitamini kullanın.

Psikolojik kökenli bir hastalık olduğu için telkine yatkın, çözümü kökten yok ama belirtiler tedavi edilip yenilerinin çıkması önlenebiliyor. Nemlendirme çok önemli, kuruluk,kaşıntı ve kızarıklığı gidermeye yardımcı oluyor.

Salisilik asit tedavisi ile kabuklaşmış deriyi yumuşatarak pul pul kolayca dökülmesi de faydalı olur.

sedef

Egzama genetik ve çevresel faktörlerle oluşan alerjik ve iltihaplı bir cilt tepkisi, sadece yüzde değil vücudun diğer bölümlerinde de görülebilir. Kaşıntılı, kırmızı renkli pütürlü ve şiş döküntülerdir. Cildin doğal bariyeri hasar sonucunda çatlayıp kurur. Bu da alerji ve enfeksiyona neden olur.

Stres egzamayı tetikler ve ilerletir. Düzenli yapacağınız egzersizler vücudunuzun güçlenmesine ve etkileri azaltmaya yardımcı olur.

Sabah ve akşamları cilt bariyerini güçlendirici parfümsüz ve yumuşatıcı etkili nemlendirici kullanın. Uyumanıza, Omega 7 yağ asitleri içeren besinler tüketmeye özen göstermek egzamanın belirtilerini hafifletiyor.

Kaşıntıyı önleyen lokal ilaçlar ve psikolojik destek de tedavide kullanılıyor.

egzama

 

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın