Yaşam Kalitenizi Nasıl Yükseltirsiniz?

0

Sağlıklı ve kaliteli yaş almak herkesin isteği, peki bunun için neler yapmak gerektiğini biliyor musunuz?

Sağlıklı yaşam tarzının özü, sağlıklı yaşam alışkanlıkları edinmekle başlıyor.

Beslenme alışkanlıkları önemli, hastalıkların oluşumunu veya önlenmesini etkiliyor. Yağlı ve ağır beslenme, rafine ve basit şekerlerin aşırı tüketimi, yetersiz sıvı alımı, sigara,obezite, hareketsiz bir yaşam, kalitesiz uyku, kronik yorgunluk, depresyon… hepsinden korunmak sizin elinizde.

Aşırı et içermeyen bitkisel beslenme, yüksek lifli ve esansiyel yağ asidi zengini antioksidan besinlerin tüketilmesi, yağ tüketiminin azaltılması, rafine şeker tüketiminin sıfırlanması, bol potasyum alımı ve az tuzlu beslenme alışkanlığı, günde 1,5-2 lt su tüketimi, fiziksel aktivite ve kaliteli bir uyku yaşam kalitenizi hızla yükseltiyor.

sağlık18

Psikolojik yönden rahatsız eden dış etkenlerden pozitif yaklaşım tarzını benimseyerek kurtulabilirsiniz.Sağlığın temelinde pozitif zihinsel tavır yatıyor.

  • Demir,çinko ve B vitamini eksikliği kadınlarda önemli sorunlar yaratır. Demir eksikliği kadınlarda çok yaygındır ve aneminin son safhasıdır. Ana nedeni olan kan kaybı genellikle adet kanamaları sonucu oluşur. Demir eksikliği anemiye, aşırı adet kanamalarına, öğrenme bozukluklarına, zayıf bağışıklık sistemine, düşük enerji ve performans seviyesine neden olur.
  • B6 vitamini kadınların yaşamında önemli yere sahip, düzenli kullanımı adet öncesi sendrom ( PMS ) sıkıntılarını gideriyor.
  • PMS hastası kadınlarda çinko düzeyi düşük oluyor. Çinkonun görevi cinsiyet hormonlarının sağlıklı çalışması ve bu hormonların salgılanmasını denetliyor. Prolaktin hormonunun seviyesi de çinkoya bağlı, düşük çinko düzeyi bu hormonun salgısını artırır. Yüksek oluşu baskılar, önemi PMS’ye olan etkisidir.

pms

  • D vitamini vücutta 2000 civarında geni ve kemik oluşumu-onarımı, hipertansiyon,kanser,bağışıklık,diyabet gibi fizyolojik fonksiyonların gerçekleşmesinde gerekli olan bir vitamindir. Eksikliğinde diyabet,romatoid artrid, osteoporoz,yüksek enfeksiyon riski,raşitizm ve kas güçsüzlüğü gibi rahatsızlıklara neden olur.
  • İnsülin direnci ve kan şekerinin kontrol edilmesi için yapılması gerekenleri; düşük glisemik endeksli beslenme, günlük 200-400 mcg krom takviyesi, açlık krizlerini tetikleyen stresi azaltmak,düzenli hareket ve sağlıklı alışveriş alışkanlığı edinmek olarak sayabiliriz.
  • Cildiniz yaşlanma belirtilerini yansıtır. Hücrelerin sağlıklı yaşamaya devam edebilmesi için antioksidan içeriği yoğun gıdalarla beslenmek ve takviye almak gerekiyor. Cilde faydalı besinler arasında üzüm,nar,çilek ve zeytin yer alıyor.

Natural vitamins in fruit

  • Yeşil kahve çekirdeğinin zayıflattığını duymuş muydunuz? Vücut aldığı besinlerin bir kısmını hemen ısıya çevirir, buna ısı üretimi(termojenez) adı verilir. Vücuttaki kalorilerin harcandığı bu sistemde; aşırı kilolularda düşük ısı üretimi ve buna bağlı sempatik sinir sisteminde eksik işleyiş ve insülin duyarsızlığı görülüyor.

Termojenez miktarını artırmak için yeşil kahve çekirdeği ekstresi ile depo yağların enerjiye dönüşmesi sağlanıyor. Hem kilo kaybına destek hem de obeziteye karşı koruma sağlamış oluyor.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın