Yaş Aldıkça Anne ve Babanıza Benziyorsunuz, Neden mi?

0

Yaş aldıkça “genetiğiniz öne çıkıyor” desek ne düşünürsünüz ?

Yüz tipleri, cinsiyet hormonlarında olduğu gibi östrojen ve androjen olarak ikiye ayrılıyor.

Östrojenik yüz tipine sahipseniz annenize benzerken, androjenik yüz tipine sahipseniz babanıza benziyorsunuz.

Genetik ön planda, ama yaş aldıkça hormonal değişikliklerin de etkisi oluyor.

genetikyapı

Yüz tipleri;

  • Östrojen tiplerde, bağ dokusu gevşek ve mimikler fazla oluyor. Bağ dokusu gevşek olduğundan yaşla beraber cilt altı yağ dokusu da azalıyor. Kaz ayağı bölgesinde, ağız çevresi- dudak üstü ve boyun- dekolte bölgesinde kırışıklık problemleri görülüyor. Üst ve alt göz kapağı sarkmaları ve alt göz torbalanması sık görülüyor.
  • Androjen tiplerde, yaşla beraber yer çekiminin etkisiyle orta yüz bölgesinde aşağı doğru inme, çökme ve çukurlaşmalar oluyor. Alın ve boyun bölgesinde kırışıklıklar, boyunda erken kırışıklıklar, gıdıda ve çene yanlarında sarkmalar oluyor.

 östrojeniktip

Vücut tipleri;

  • Östrojen tiplerde, cilt, cilt altı bağ ve yağ dokusundaki gevşeklik nedeniyle deformasyonlar görülüyor. Basenlerde, bacak içi ve dışında yağlanma, selülit görülüyor. Doğum sonrası çatlaklar belirginleşiyor.
  • Androjen tiplerde, yağlanma batın içi organlarda ve üst karın bölgesinde oluşuyor. Vücut ve karın cildi daha kalın, bacaklar daha ince, popo daha düşük hacimli oluyor. Selülit ve doğumdan sonra çatlak oluşumu fazla görülmüyor.

yüztipi

Nasıl bakım gerekiyor;

  • Östrojen tiplerin cildin kalitesini ve elastikiyetini güçlendirmeye erken yaşlarda başlamaları gerekiyor. PRP, vitamin enjeksiyonları ve Fibrocell gibi cilt kalitesini güçlendiren ve kırışıklıkları önleyen işlemleri yaptırmalılar.

İleri yaşlarda deformasyona bağlı olarak göz kapağı estetiği, face lift, orta yüz liftingi gibi cerrahi  uygulamalar gerekebilir.

  • Androjen yüz tiplerde 40’lı yaşlarda orta yüz bölgesinde çökme problemi başlıyor. Özellikle orta yüz liftingi, face lift ve şakak liftingi öneriliyor. Boyun bölgesi kırışıklıklarında non-invaziv yöntemiyle tedavi yapılıyor.

 

 

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın