Yarbay Songül Yakut Kim? Biliyor musunuz?

0

Songül Yakut… Yarbay Songül Yakut. Dün gece Şırnak’ta düşen helikopterde 12 silah arkadaşı ile birlikte şehit olan Songül Yakut.

Yıllar önce daha çok erkek mesleği olarak tanımlanan askerliği seçmiş bir kadın.

Kara Harp Okulu’ndan jandarma teğmen olarak mezun olmuş.

Jandarma Teşkilatı’nın tarihinde, jandarma ilçe komutanlığı yapan “ilk kadın subay” unvanı ona ait.

İlk görev yeri Beypazarı’ymış.

Çalışma hayatı boyunca önceliği,  aile içi şiddete karşı mücadele etmek olmuş. Görev yaptığı yerlerde köy köy gezip kadınların sorunlarını dinlemiş  onlara hakları konusunda bilgi vermiş.

2012’de Jandarma Genel Komutanlığı Karargâhında “Aile İçi Şiddet ve Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesi ve Çocuk Şube Müdürlüğü”ne atandığında bu çalışmalara erkeklere verilen eğitimleri de ekledi. Teşkilat içinde uzun vadeli bir programın hazırlanmasına ön ayak oldu. Bu konuda toplumda farkındalık geliştirilmesi için bir sempozyum düzenlendi. Ve Songül Yakut o gün bir çok televizyonda aile içi şiddetin önlenmesine yönelik çalışmaları anlattı. Ses getiren bir iş olmuştu.

Ancak Yakut’un bu mutluluğu uzun sürmedi. Jandarma Genel Komutanlığına gönderilen isimsiz imzasız bir mektupla Songül Yakut için zorlu günler başladı. Hakkında atılan iftiraları boşa çıkarmak için zorlu bir mücadele verdi. Ancak Fetullahçı Terör Örgütü tarafından hazırlanan bu kumpas yüzünden ordudan ihraç edildi. Vazgeçmedi. Bir yıl sonra hukuk mücadelesini kazandı ve yeniden göreve atandı.

Yarbay Songül Yakut en son Şırnak’taki 23. Jandarma Sınır Tümen Komutanlığında Harekat Merkez Amiri olarak görev yapıyordu.

41 yıllık yaşamına bir çok mücadeleyi sığdırmış ve hepsinden alnının akıyla çıkmış çağdaş bir kadındı…

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın