Yalnızlar Günü Kutlu Olsun…

0

Farkında olamayabilirsiniz ama belki bugün sizin için özel bir gündür. Bugün “Bekarlar- Yalnızlar Günü” yani 14 Şubat’ta kutlanan Sevgililer Günü’nün alternatifi… Henüz dünyanın bizim olduğumuz tarafında pek bilinmese de Çin’de milyonlar bugünü sabırsızlıkla bekliyordu.

Peki, nedir bu “ Bekarlar -Yalnızlar Günü” ve nasıl kutlanır?

(

Yalnızlar Günü, üniversite gençliğinin başlattığı bir gelenek. Çin’de Nanjing Üniversitesi öğrencileri 1993 yılında “yalnızlığı” yüceltmek için, 1 rakamının tekliği sembolize etmesinden hareketle, 11.11 tarihini yani 11 Kasım’ı özel bir gün olarak ilan etmişler.

Çin’deki erkek nüfusunun kadınlara oranla daha fazla olduğu göz önüne alınınca ülkedeki yalnızlar ciddi bir rakama işaret ediyor. Öyle ki tahminler, Çin’de 2020 yılında erkek sayısının kadınlardan 35 milyon fazla olacağını gösteriyor. Çin’deki yalnızlar bugünü kendilerini özel yemekler yaparak, hediyeler alarak ve eğlencelerle kutlar olmuşlar.

yalnizlar-gu%cc%88nu%cc%88-alis%cc%a7veris%cc%a7-c%cc%a7ilginlig%cc%86i

Gençler arasında kutlanan Yalnızlar Günü, tıpkı anneler günü, babalar günü vb. gibi daha çok tüketimi artırmaya yönelik bir kimliğe büründü. Çünkü dünyanın en büyük e-ticaret sitelerinden biri olan Alibaba, 11 Kasım’ı 2009 yılından beri büyük bir alışveriş şenliğine çevirdi. Ve Bekarlar-Yalnızlar Günü, yıllar içinde milyar dolarlara ulaşan bir ticari faaliyete dönüştü.

alibaba-ilk-bir-saatte-5-milyar-dolarlik-satis%cc%a7-yapti

Bu yılın ilk rakamları da inanılmaz boyutta. Alibaba, dünyanın en büyük sanal alışveriş etkinliği olan Bekarlar-Yalnızlar Günü’nün ilk 7 dakikasında 1,43 milyar dolarlık, birinci saatinde ise yaklaşık 5 milyar dolarlık satış gerçekleştirdi. Geçen yıla göre satışlarda yüzde 25’lik bir artış gözleniyor.

Şimdilik biz de alışveriş çılgınlığı haline gelen kutlamalar olmasa da siz kendinizi bekarlar ya da yalnızlar grubuna dahil ediyorsanız bugün kendinize bir güzellik yapın…

 

 

 

 

 

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın