Yalnız Kalmaktan Korkuyor musunuz?

0

Hayatını ailesiyle ve arkadaşlarıyla geçirmekten çok memnun olan biri olarak açıkçası yalnız yaşamaktan korkuyorum. Tek başıma yaşamaktan, hayatla tek başıma başa çıkmaktan hoşlanmıyorum, etrafımda hep birileri olsun istiyorum.Tabii başımı dinlemek istediğim zamanlar da olmuyor değil, biraz sessizlik ve huzur için.
Yalnızlık korkusunun üstesinden gelmek için nedenlerini anlamak gerekiyor. Düşündükçe farkediyorsunuz ki, korkularımız ve kaygılarımız aslında gelecekle ilgili, yani yaşadığımız şu anla değil.
Ailemizle huzurlu bir paylaşım içerisindeyken, herkes mutlu ve huzurluyken, bir kaza veya hastalık nedeniyle onları kaybedeceğimizden ve yalnız kalacağımızdan korkuyorsak, şu andan uzaklaşıp baş edemeyeceğimize inandığımız sorunlarla boğuşurken buluruz kendimizi.Yani felaket senaryoları yazmaya başlayıp, ileride olacaklarla baş edip edemeyeceğimizi bilmediğimiz şeyleri düşünmeye başlarız.
Aslında rahatlamanın bir çok yolu var; meditasyon, dostlarımızla vakit geçirip sohbet etmek, nefesimizi rahatlatmak gibi.Böylece, olumsuzluklara odaklanmak yerine, mutluluk veren şeyleri anımsamak neşelenmemize yardımcı olur ve bizi olumsuzluklardan uzaklaştırıp, insanlarla ilişki kurmaya yönlendirir.

yalnızlık4

Yalnızlıktan çok, tek başımıza kaldığımızda karşılaşacağımız sorunların nasıl üstesinden geleceğimizi bilememek de korkutur bizi, bu güvensizliktir.
Oysa, yalnız kaldığımızda keyif aldığımız zamanları ve bunun kötü olmadığını düşünüp, kendimize güvenirsek korkacak bir durum olmadığını da görürüz. Vakit geçirebilmek için planlar yapıp, keyfini çıkarmaya çalışmak daha doğru.
Yalnızlık korkusuna neden olan düşünceleri kafamızdan atıp, yarın ne olacağını bilmemizin mümkün olmadığını kendimize hatırlatıp, şu ana odaklanmak bizi daha mutlu edecek.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın