Yakın Mesafe Ada Gezisi

0

İstanbul’da oturup da adaları gezmeyen yoktur herhalde. Tam mevsimi geldi, bir ya da iki gün çok rahat kaçamak yapılabilir. İş sadece, evde oturmaktan ve şehrin gürültüsünden uzaklaşmak isteyip, vakit ayırmakta.Vapura ya da motora binip, denizin kokusunu içinize çeke çeke yolculuk her şeye değiyor.
Gezmekten keyif alacağınız adalar; Büyükada, Heybeliada,Kınalıada ve Burgazada… Diğer adalarda yerleşim yok. Sedef adasında ise Kafe Elio ve Club Ada Beach klup var, onun dışında sadece mülk sahipleri kullanıyor adayı.
Heybeliada; Büyükada’dan sonraki ikinci büyük ada. Yerlisi daha fazla, yazlık olarak kullanım daha az. Faytonla gezerek tur atabilirsiniz, bacaklarınıza güveniyorsanız yürürsünüz. Halki Restaurant’ta güzel bir yemek yeyip, Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın müze evini gezebilirsiniz.
heybeliada
Kınalıada;gezip göreceğiniz çok fazla yer yok aslında, daha huzurlu ve sakin. Bizans İmparatoru Romen Diyojen’in kapatıldığı Hristos Manastırı ilginizi çekebilir.Mimoza Restaurant’ta güzel bir yemek, Bahar Pastanesi’nde de pasta ve limonata size iyi gelecek.
kınalıada
Burgazada; evler daha çok müstakil ve çok kalabalık değil. Faytonla adanın arkasındaki Kalpazankaya’da gün batımını keyifle izleyebilirsiniz.867 yılında yapılan Aya Yani Kilisesini gezin, Sait Faik Abasıyanık’ın evini de görün.Fincan Kafe ve Restaurant’ta deniz ürünlerini deneyin. Burgazada Öğretmenevi’nde yüksek ağaçların altında oturup, sigara böreği ve sıcacık çayınızı içip, denizin kıyısında keyif yapın.
kalpazankaya
Büyükada; en çok alternatif en büyük olan bu adada bulunuyor. İster faytonla büyük bir ada turu yapın, ister Aya Yorgi Kilisesini ziyaret edin.Dil Burnu’nda oturup yemek yeyin ya da denizin kıyısına inip oradaki restaurantların tadını çıkarın. Prinkipo’da Rum mutfağı mezelerini seveceksiniz.Hi-Le’de midyeyi atlamayın.Aya Yorgi Restaurant’ta kasap sucuğunu tadın.
Adalar Müzesinde Lefter’in formasını, İsmet Paşa’nın meşhur çivileme atlayışından sonra giydiği mavi beyaz bornozu görebilirsiniz.
büyükada1

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın