Ya İçindesin Çemberin…

0

Hiç hayvanlarla ilgili belgesel izlediniz mi? Hani lider sürünün orta yerinde oturur,atacağı her adım takip edilir.Sanki insan dünyası farklı mı? Karşı cinsi pek bilmem, ne de olsa erkek dünyası biraz farklı. Ama kadın alemi için diyecek bir çift lafım var. Zaman içerisinde yaşadığımız mahalle, site, apartman, okullar ya da iş yerlerinde, biz kadınlara özgü bir gruplaşma tarih boyunca mevcuttur.
Her toplumsal yapıda olduğu gibi, bu grupların bir lideri olur. Gruba dahil olabilmek için, önce liderin sizi kabul etmesi ve kendisine rakip görmemesi gerekir ki, yaşam şansı bulunulabilsin.Bir gruba girebilmenin, olmazsa olmazı,liderin koyduğu sınırlara uyum sağlamak.Aksi takdirde, kurallara uymayan birey, grup tarafından otomatik olarak dışlanır. Grup dışında kalmamak adına liderin sözü dinlenir ve onun her yaptığı,ya da her söylediğine hak verir bir konum belirlenir.Yalnız kalmamak, o gruba dahil olabilmek için her şey sineye çekilir nedense.
Peki, o gruba gerçekten ait değilseniz veya çok farklıysanız ne olacak? İşte burada “çirkin ördek yavrusu” masalı devreye giriyor. Çünkü siz grup üyelerine benzemiyorsunuz,üstelik aynı dili de konuşmuyorsunuz. Hele, grup liderinin sizinle olan çıkarı bittiyse, bu oluşumda artık yeriniz yok demektir. Gruptan atılmanın anlamını biliyor musunuz? Artık,yakın çevrede ne olup bittiği konusunda haberdar edilmezsiniz,yapılan aktivitelere çağrılmazsınız ve hatta tüm bunların gerekçesi insani bir hata “unutkanlık” olarak lanse edilir.
Burada tek suçlu,grup davranışı mı? Aslında,bilinçaltınız yaklaşan tehdit konusunda sizi hep uyardı. Ama siz iç sesinizin uyarılarını dinlemek istemediniz ve her şey çok net olarak ortaya çıktığında da inkar etmeye devam ettiniz. Gerçeği inkar etmeye devam etmek bir yana, yaşadığınız yalan için savaşmaya başlarsınız ve işin komik tarafı bazen de kazandığınızı düşünürsünüz.
Grup üyeleri ise, enerjilerini her zaman sizinle savaşmak için harcamak istemez, ayrıca onlardan herhangi birinin ilk fırsatta aynı dışlanmaya maruz kalmayacağının garantisi de yoktur. Kendi bilinciniz ise, bu gruba dahil olduğunuz sürece size rahat vermeyecektir. Bu arada, ait olmadığınız ya da aslında size hiç bir şey katmayacak grup uğruna, neleri ve kimleri kaybettiğinizi de bilmezsiniz.
Olduğunuz gibi davranarak ve herhangi bir çabanız olmaksızın sizi kabul eden insanlarla hayatı yaşamanın keyfini, sizi kabul etmek istemeyen insanlar uğruna kaybetmeye değer mi?

Jasmin -2013 Istanbul

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın