Vücudunuzun Yağlanma Türü Hangisi?

0

Her vücudun yapısı ayrı, doğal olarak yağ türleri de farklı oluyor. Bu nedenle kilo alındığında herkes farklı bölgelerden alıyor. Buna bağlı olarak beslenme şekilleri de değişiyor.

Uykucu yağlanma denilince çok uyumaktan yağlanıldığını düşünebilirsiniz. Oysa yetersiz uykunun, iştah hormonu “glerin”i tetiklediği ve doyma hissi veren “leptin” hormonunun seviyesini düşürdüğü araştırmalarla ortaya konuyor.

Ayrıca az uykunun insülin duyarlılığını azalttığı biliniyor. Uzmanlar ne kadar az uyunursa, haftada 1 kilo alma riskinin arttığını söylüyor. Kendinizi düşünün, gece az uyuduğunuzda atıştırmanız çoğalır.

Çözüm; akşamları aynı saatte yatağa girme alışkanlığını edinmekle başlar. Her sabah aynı saatte kalkmakla beraber vücut saatiniz düzelir.

Kafeinli içecekleri yatmadan önce tüketmeyin. Yine bu dönemde içeceğiniz bir kadeh içkinin, uykuya dalmayı kolaylaştırsa da rem de geçirilen uyku süresini azalttığı gözlemlenmiş. Bu durum daha az uyumuş gibi hissettiriyor.

uykusuz

Stres nedeniyle yağlanmanın nedeni stresin açlık krizlerini tetiklemesidir. Metabolizma yavaşlar, sindirim sistemi tekler. İştah hormonu “kortizol” salgılanması arttıkça iştah ve tatlı krizi de artar.

Araştırmalar yağlı yenilen yemek sonrasında strese giren kadınların 104 kalori daha az yatığını göstermiş.

Çözüm; sakinleştirici etkili besinler tüketmek ve işlenmiş gıdalardan uzak durmak. Omega 3 zengini somon ve sardalya kortizol seviyesini dengelemeye yardımcı oluyor.

C vitamini içeren yaban mersini ve kivi stresi azaltıyor. Bir de meditasyona başlarsanız iyi bir tercih olur.

yağlı

Hem fit hem de yağlıysanız; önce egzersiz şeklinizi gözden geçirmelisiniz. Düzenli egzersiz yapıp sağlıklı beslenip yağlardan kurtulamıyorsanız kilo verme antrenmanlarına başlayın. Kardiyo antrenmanları vücudun form tutmasını sağlar,ancak şeklini değiştirmez. Ağırlık egzersizleri daha etkilidir.

Çözüm; antrenman düzeninizi yeniden gözden geçirin. Haftada 2 kez spinning veya treadmill ile ağırlıklarla yoğun antrenmanlar yapın. Tabii önce doktor kontrolünden geçin ve eğitmeninizin fikrini alın.

İnce yağlıysanız; dışarıdan ince görünebilirsiniz. Ama iç organlarda görülen özellikle pankreas,kalp ve karaciğer yağlanması ciddi sorundur. Bu organların etrafında biriken yağlar felç, kalp hastalıkları ve Tip2 diyabete neden olur.

Üstelik kadınların %40’ında bu tür yağlanma olduğu görülüyor.

Çözüm; iyi yağlar ve etsiz protein ile beslenmek, sebzelere mutfağınızda daha çok yer vermek ve rafine şeker tüketimini azaltmaktan geçiyor.

diyet40

Toksik yağlıysanız; karaciğernizin sağlığına özen göstermelisiniz. Belin etrafındaki aşırı yağlanma karaciğerin sağlıklı çalışmadığını gösterir. Fazla çalışması bel çevresinde fazla yağlanmaya neden olur.

Çözüm; her sabah limonlu sıcak su içebilirsiniz. Sülfür içeren brokoli ve karnabahar tüketmeye özen gösterin, toksinleri daha rahat atarsınız.

Yapay boya içeren, yüksek fruktozlu mısır şurubu, hidrojenize edilmiş yağlar ve alkolden uzak durun.

 

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın