Vücudunuzun En Hassas Bölgesi Yaz Aylarında Bakım İstiyor

0

Özellikle yaz aylarında havuz ve deniz sefasının başlamasıyla vajina bakımı özen istiyor.

Vajinanın pH değeri 3,8 ile 5 arasındadır. Bu asidik ortam zararlı bakterilerin üremesini önler.

Havuzlarda kullanılan klor ortamın baş düşmanı, iyi ve kötü her türlü bakteriyi öldürüyor. İyi bakteriler pH’ı koruyamadığı zaman mantar mikrobuna ve enfeksiyona yol açar.

Acı ve yanmaya neden olan BV ( bakteriyal vajinozis)  sorunu da klor nedeniyle olur.

vajinasağlığı

Bir de kullanılan mendil, sabun ve jel gibi temizleme ürünleri de dengeyi bozar.

Islak kalması ile nemli ortamda bakteriler daha kolay ürer. Genital bölge jellerini uygun pH’da alın ve temizledikten sonra bölgeyi iyice kurulayın.

Islak mayo ile kalmak sakıncalı, havuzdan veya denizden çıktıktan sonra iyice duş alıp klor ve tuzdan arındırın. Kuru mayo giyerek bölgedeki ıslaklığı engelleyin.

Küvetlerin temizliğine dikkat etmek gerekiyor. Deterjanlar vajinanın enfeksiyon riskini artırır. Küveti karbonat ve alkol sirkesi ile temizleyin. İstediğiniz kadar küvet keyfi yapın.

vajinaph

Adet dönemlerinde pamuk yüzeyli pedler kullanın. Probiyotikli olan pedler hassas olan cildi korur ve terlemeyi azaltır.

Parfümlü pedlerden uzak durun, sıcaklarda daha sık ped ve tampon değiştirin. Tampon kullanırken “toksik şok”a dikkat edin.

Genital bölgenin rengi epilasyon veya genetik nedenlerle koyu olabilir. Bikini giydiğinizde bu görüntü rahatsız ediyorsa yeni nesil kozmetikler kurtarıcınız oluyor. İçeriğinde melanin üretimini baskılayan alfa arbutin ve koyu tabakayı soyarak taze cildi ortaya çıkaran “glikolik asit” bulunan ürünler kullanabilirsiniz. ISIS Pharma Bodytone Reveal adlı ürünü deneyin.

 

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın