Vücudunuzun D Vitaminine İhtiyacı Var mı?

0

Haydi, şunun şurasında üç beş gün sonra artık resmen güneşe kavuşacağız. İnsana enerji veren, kemikleri güçlendiren, ancak koruma önlemleri alınmazsa tamiri zor sıkıntılara yol açan o sıcak günler kapımızda. İşte bu zamanlar tam da D vitamini konusunda biraz daha düşünmemiz gereken günler.

vitamin

Uzmanlar, vücudun ihtiyacı olan D vitaminin yüzde 80’inin güneş ışınlarından alındığını belirtiyor. Bunun yanı sıra sağlıklı beslenme de büyük önem taşıyor. Aslında önemli olan vücudunuzu gözlemleyip D vitamini ihtiyacınızı belirlemek. Tıbbi verilerin dışında kendiniz de bu temel vitamine ihtiyaç duyup duymadığınız anlayabilirsiniz.
Eğer kendinizi psikolojik olarak iyi hissetmiyorsanız vücudunuzda D vitamini eksikliğinden şüphelenebilirsiniz. Çünkü D vitamini beynin mutluluk hormonu olan serotoninin seviyesini yükseltme özelliğine sahip.
Sabahları uyandığınızda ya da gün içinde “kemiklerim ağrıyor.” diye sızlanıyorsanız sizin için de alarm zilleri çalıyor demektir.

güneş3

Çok kiloluysanız, kandaki D vitamini oranı yeterli gelmeyebilir.
Başınızın sık ve çok terlemesi de D vitamini eksikliğine işaret ediyor olabilir.
Esmer tenli olanlar D vitamini almak için açık tenlilere göre daha fazla çaba harcaması gerekiyor.
Yaş ilerledikçe, vücudun D vitaminini alma kapasitesi de azalıyor. Bu nedenle ileri yaşlarda açık havada geçirilen zaman büyük önem taşıyor.

ağrı13

D vitamini ihtiyacını karşılamanın en kolay yöntemi, makul miktarda güneş banyosu yapmaktan geçiyor. Güneş yanığına karşı zamanı ayarlayıp, kolları bacakları sırtı ve karın bölgesini bu en temel D vitamini kaynağı ile buluşturmanın önemini unutmamak gerekiyor.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın