Vücudunuzun Biyolojik Ritmi Metabolizmayı Etkiliyor

0

Vücudunuz  beslenme ile yakın ilişkili değişik biyolojik ritimleri 24 saat içerisinde  yaşıyor. Bu doğal zamanlayıcı, metabolizmanın da kronometresi sayılıyor.

Vücudun senkronizasyonunu bozan uykusuzluk, vardiyalı çalışma, gece atıştırmaları veya jet-lag durumlarında metabolik sorunlar ortaya çıkmaya başlıyor.
Metabolizmayı nasıl hızlandırırsınız; erken uyanıp vücudunuzu erken uyandırdığınızda vücut ısısı yükselir. Metabolizma uyanır ve kortizon salgılamaya başlar, bu da gün için gereken enerji ile proteini sağlar.

vücudunritmi

7:00-8:00 arasında sabah kahvaltısını yapın. Vücudun enerji ihtiyacı için protein açısından zengin bir kahvaltı hazırlayın. Vücut gün ortasına kadar kolayca enerjiye çevirdiği için zengin ve doyurucu bir kahvaltı idealdir.
12:00-13:00 saatleri arasında proteinden zengin bir öğle yemeği tercih edin. Bu yemek güne zinde devam edebilmek için gerekiyor hem de sizi tok tutar. Zihinsel performans desteği için tam tahıllı ekmek veya bulgur yiyebilirsiniz.
15:00 civarında koordinasyon seviyeniz tavan yapıyor. Gün içerisinde en enerjik olduğunuz bu saatte 1 kutu light süt ile 20 gram bitter çikolata ya da   1 bardak light süt ve 150 gram meyve zindelik verir.

biyolojikritm
17:00 de hareketlenmeniz gerekiyor, kas aktivitesinin en yüksek olduğu saattir . Akşam yemeğine kadar tok kalmak iyi olur. Kan şekeri dengenizi ayarlamak  için tam buğday ekmeğinden yapılmış beyaz peynirli tost doğru seçim olur.

Saat 17:00-18:00 arası seratonin hormonu salgılanmaya başlar, eğer canınız tatlı çekiyorsa bu saatten sonra yemeyin.
20:00 akşam yemeği saati;  beyaz et,sebze,tam tahıllar, sindirimi kolay olan çorba, salata ve yoğurt yemeyi tercih edin.
Mide 1,5-2 saat arasında boşaldığı için 2 saatte bir ara öğün ister. İştahı dengelemek için uzun süreli tok tutacak besinlerden yararlanmak gerekiyor.
17:00 dan sonra çay ve kahve tüketimine dikkat etmek gerekiyor.  önemli, bu nedenle Kafein saat 17:00’a kadar metabolizmayı hızlandırır, ancak bu saatten sonra uykuyu bozup metabolizmayı yavaşlatır. Uykunuzun kalitesi için bu saatten sonra içmemeye çalışın.

kaliteliuykuzamanı

Melatonin salgılanması saat 21:00 dan başlar, sabah saat 07:30 a kadar sürer. Sindirim sistemi kendini kapatır, uyku çöker ve vücut dinlenmeye başlar.

23:00-05:00 arası kaliteli uyuyun, gece atıştırmalarından uzak durun. Melatonin salgısı 02:00 de zirvede olur, en derin uykuya bu saatte geçersiniz. Uyku düzenine özellikle dikkat edin.

 

 

 

 

 

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın