Vücudunuza İyi Gelen Doğal Destekler

0

Doğal desteklerle vücudu korumanın, tedavi etmenin ve güçlendirmenin yolları var.

  • Yorgunluk tedavisinde etkili destekler magnezyum, B vitaminleri,Koenzim Q-10 ve Sibirya Ginsengi olarak biliniyor.

Magnezyum enerji seviyesini artırıyor. B vitaminlerinin tamamı zengin beslenme kaynakları ve vitamin destekleri ile enerji üretim mekanizmasını olumlu etkiliyor.  Koenzim Q-10 hücrelerin enerji üretiminde rolü olan güçlü bir antioksidan ve enerji üretimi sağlıyor. Sibirya ginsengi ise vücudun direncini artırıp, günlük yaşamda stres kaynaklı yorgunluğun giderilmesine destek oluyor.

yorgun6

  • Uykusuzluğun en bilinen nedenleri psikolojik, ilaç kullanımı ve beslenme; gece sık uyanmayı azaltan ve uykuya dalmayı kolaylaştıran 5-HTP uyku getiren serotonin hormonunu yükseltiyor. 5-HTP derin uyku ve REM uyku süresini artırıyor. Kediotu bitkisi uyku kalitesini iyileştirip uykusuzluğa iyi geliyor.
  • Ödem malum sıvı dengesinin sağlanmasıyla azaltılıyor. Bir diğer yolu ise Bromelain adlı ananas özütü, bu sindirim enzimi ödeme iyi geliyor.
  • Unutkanlık ise çağın hastalığı; Ginkgo Biloba, Omega-3 yağ asitleri,L-Asetik Karnitin,B vitaminleri ile fosfatidil kolin bu problemde fayda sağlıyor.

unutkan

Ginkgo Biloba yani Japon eriği baş ve boyun bölgesindeki damarlara giden kan akışını düzenleyici ve bu yolla beyine glikoz ve oksijen gidişini sağlıyor. Konsantrasyon ve hafıza sorunlarına da iyi geliyor.

Omega-3 yağ asitleri beyin fonksiyonlarının hangi yaşta olursa olsun düzenlenmesini sağlıyor.

L-Asetik Karnitinin görevi uzun zincirli yağ asitlerini hücrelerdeki mitokondriye taşımak, asetil yapısı beyne geçişi ve sinir hücreleinin korunmasında etkili. Unutkanlık ve hafıza sorunlarının giderilmesinde kullanılıyor.

B vitaminlerinin eksikliği ileri yaşla gelen demans ve Alzheimer hastalarında daha çok görülüyor. B1 vitamini, yaşın ilerlemesiyle ortaya çıkan hasar görmüş zihinsel fonksiyonları tedavi ediyor.

yaşlı2

Fosfatidil kolin, beyin membranlarında olan fosfolipit miktarının yaşla beraber azalması sonucunda beyin sağlığını desteklemek amacıyla kullanılıyor. Fosfolipit hücre zarının en önemli bileşiklerinden birisi, bu nedenle hücre zarının üretilmesi ve fonksiyonlarının sağlıklı oluşunun devamlılığını sağlıyor.

  • Stres ve anksiyete vücuttaki çinko, magnezyum,B5-B6 vitaminleri ile C vitamini seviyesini azaltır. Ginseng gibi strese karşı dayanıklılık sağlayan bitki özlerini, kompleks B vitaminlerini kullanabilirsiniz.

stres

Anksiyete için destekleyici özelliği olan, fiziksel ve zihinsel strese dayanıklılığı artıran, aynı zamanda yorgunluk ve dikkat eksikliğine iyi gelen “Rhodiola rosea” bitkisinden yararlanılabilir. Çok yoğun anksiyete durumunda serotonin öncülü ve bitkisel kaynaklı 5-HTP maddesi etkili olur.

 

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın