Vitaminleri Nasıl Doğru Kullanırsınız?

0

Kadın veya erkek farketmiyor, hepimiz vitamin desteği veya besin takviyelerini kullanıyoruz. Ama gerçekten ihtiyacımız var mı ya da doğru vitaminleri doğru şekilde mi aldığımızı çoğu zaman bilmiyoruz.

Tablet, kapsül veya şurup şeklinde olması önemli değil…B12 vitamininin tablet veya dil altı olarak alınmasının çok önemli olmadığı, D vitamininin de yağ kapsülü olarak alındığında daha kolay emildiği biliniyor.

Günlük dozların miktarı Avrupa Birliği standartlarına göre ortalama kadın ve erkek için belirleniyor. Bazı gruplarda, mesela hamile kadınlarda kullanım farklılaşıyor. Folik asit kullanımı normalde 200mg iken, hamile kadınlarda 400mg kullanılıyor.

Doz aşımında vücut fazlasını atıyor. A vitamini kullanımına dikkat edilmeli, fazla alındığında cilt problemleri, mide bulantısı ve baş ağrısı yapıyor.

Çoğu vitamin ve mineral gündüz veya gece farketmeden günde bir kez kullanılıyor. Ekinezya gibi soğuk algınlığına iyi gelen türler, etkisinin artması için 2-3 kez kullanılabilir.

D vitamin ihtiyacı günlük 10 mg, özellikle kış aylarında yetersiz kalıyor. D vitamini en fazla barındıran akşam yemeğinde alındığında seviyesi %50 artıyor.

A, D, E ve K vitaminleri yağda çözüdüğünden, yağ içeren besinlerle tüketildiğinde emilim çoğalıyor.

Bol lifli besinler ve kepekli tahıllar minerallerin emilimini yavaşlatır. Lifli yerken takviye alımını önce veya sonraya bırakın.

C vitamini, sebzelerdeki demirin emilimini artırıyor. Ispanak ile portakal suyunu beraber tüketebilirsiniz.

  • Çocukların balık yağı ve çinkoya, gençlerin bir çok minerale,
  • Kadınların ekstra iyot ve demire,
  • Yaşlıların kalsiyum, magnezyum ve B vitaminine,
  • Vejeteryan ve veganların iyot, selenium, B ve D vitaminlerine,
  • Hamilelerin folik asit, D vitamini ile hamilelik için gerekli balık yağlarına ihtiyacı var.

Sonuçta unutmayın ki herşeyin doğalı iyi, takviyeler, besin yerine alamazsınız. Sadece vücudun eksiğini tamamlayabilirsiniz. Düzenli ve sağlıklı beslenerek, işlenmiş gıdalardan uzak durmalısınız.

 

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın