Uzun ve Sağlıklı Yaşamın Sırrı  “Çimlendirme” Trendi

0

Bir iki shot buğday çimi içerek akşam yorgunluğundan kurtulmak, çerez niyetine filizlenen fasulyeleri atıştırmak artık moda oldu.

Sebze suyu kadar meşhur değil, ama doğal filizler sağlıklı yaşamı desteklediği için uzun yaşamın sırrına da adım atmış oluyoruz.

Bir tohumu canlı hale dönüştürdüğünüzde enzim,vitamin,mineral,yağ asitleri ve proteinle dolu bir sağlık kürü haline geliyor. Dünyanın en iyi üç protein kaynağından birisi olan filizlendirme vücut tarafından bir efor sarfetmeden alınıyor.

Baklagiller ve buğdayı çimlendirerek beslenmenize katmadıysanız çok şey kaçırdınız demektir.

buğdayçimi

Buğday filizlendirme “buğday çimi”nin ilk aşaması, kanseri tedavi ettiği kabul görmüştü. Buğday çiminde vücuda gerekli 100 mineralin 90 tanesi  bulunuyor. Kanserli hücreleri öldürdüğü söylenen B17’nin güçlü bir kaynağı, ayrıca kanı temizleyen klorofil içeriyor.

Bunların yanında A, C, E vitaminleri, demir,fosfat,kalsiyum ve magnezyum zengini, glüten de içermediği için buğday hassasiyeti olanlar rahatça tüketiyor.

Buğday filizi elde etmek için;  geniş bir kaba ince bir kat toprak yayın, üzerine filizlendirdiğiniz organik buğdayları koyup bir kat daha toprak atın.

Üzerini bezle kapatın, aralıklarla sulayıp nemlendirin. Birkaç gün sonra çimler yemyeşil uzayacak.

İsterseniz makasla kesip yiyin, isterseniz bıçaksız ev tipi çim suyu bir sıkacak ile suyunu çıkarıp için.

mercimekfilizi

Buğday dışında tüm kabuklu tahıl ve tohumları suda bekletip durulayarak filizlendirmek çok kolay. Önemli olan organik ve doğal olanları seçmelisiniz.

Yeşil mercimeği çimlendirmek için cam bir kavanozda bir gece, yaklaşık 8-10 saat suda bekletin. Daha hızlı olması için 1-2 tutam tuz atabilirsiniz.

Ertesi gün suyunu süzerek temiz su ile iyice durulayın. Üzerine bez örterek oda sıcaklığında birkaç gün bekletin. Her gün 1-2 kez tekrar sudan geçirerek durulayın.  Büyüyen filizleri salatalara, çorbalara  ve sandviçlere ekleyin.

 

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın