Uykusuzluktan Hangi Şekilde Uyursanız Kurtulabilirsiniz?

0

Eskiden kafası daha yastığa değmeden uyuyan biri olarak, şimdi 40’lı yaşlarımda zor uyumaktan bahsediyorum.Çünkü kalitesiz uyuyunca kendimizi yenilenmemiş hissedip bedenimizi zorluyoruz.
Yatış pozisyonu çok önemli, çünkü yanlış yatış kan akışını yavaşlatıp kaslarda kramplara yol açıyor. Sırt ve vücut ağrılarını da tetikliyor.
İşte size bazı uyuma pozisyonları ile ağrılardan kurtulma ve sağlıklı uyuma bilgileri;
Kalçanız ağrılıysa, sırtüstü yatın, bu kalçadaki gerilimi rahatlatır. Hem de kalçanın bir tarafına yüklenmekten kurtulursunuz.

uyku4

Sırt ağrılarından çekiyorsanız, yan tarafınıza yatıp dizlerinizi hafifçe kırın ve kalçanızı düz tutun. Dizlerinizin arasına da sert bir yastık yerleştirin.
Reflü sıkıntısından muzdaripseniz, sol tarafınıza yatın. Kollarınızı önünüze alın ve dizleri bükerek bacaklarınızı hafifçe üste doğru çekin. Çok şiddetliyse, sırtınızı iyice yuvarlayıp göğsünüzü ve kafanızı yüksekte tutun.
Burnunuz tıkalıysa uyumak gerçekten zor, sırtüstü yatmak iyi gelmez çünkü ağzınız açılır ve boğazınız kurur. Başınızı yükseltip yana yatarsanız burnunuzun akıp açılması daha kolay. Kollarınızı yastığa sarıp, dizlerinizi da hafifçe bükün.
Regl öncesi ağrılarınız oluyorsa, karın üzerine yatmayın, rahimde baskı yapar ve krampa neden olur.Yan yatarsanız da şişkin ve gergin olan göğüslerinize dokunur. En doğrusu sırtüstü yatın, dizlerinizin altına bir yastık alın. Kollarınızı iki yanınıza serbestçe uzatın.
“Ağrım yok” diyorsanız, zaten şanslısınız. Dizlerinizi hafifçe çekerek yan yatmanız yetiyor.Sırt desteği için arkanıza bir yastık da yeterli olur.
Kadınların neredeyse dörtte biri yüzüstü pozisyonda rahat yatıyor ama omuzları kıvrılıp boyun omuru büküldüğünden sıkıntı doğuyor. Yüzün gece boyunca yastıkta olması yüzünüzdeki kırışıklığı arttırabilir ayrıca.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın