Utangaçlık Çocuğunuzun Yapısında mı Var?

0

Utangaçlık ve sosyal kaygı çocuklarda ve ergenlerde sıklıkla görülüyor. Anaokulundan, 8nci sınıfa kadar olan yaş grubunda utangaçlık %15, sosyal ve dışa dönükler ise %25 oranında imiş.
Kaygılı davranışlar gösteren çocuklar sıkıntı yaşıyor, yeni ortamlardan ve arkadaşlardan kaçıyor. Ayrılık kaygısı, fobi ya da sosyal kaygı iç içe geçiyor ve gerçek nedeni bulmak zor olabiliyor. Kaygılarının nedeni mizacı, yaşadığı olaylar olabilir, bir diğeri de iyi çocuk olmaya çalışmaları.
Çocukların bazısı, köşede oturup bir şeye karışmayabilir, az da olsa arkadaşları olabilir, destekle yenilikleri deneyebilir ve zamanla ortama uyum sağlayabilir.

utangaç3

Ebeveyn olarak, çocuğunuzun içinde bulunduğu durumu değerlendirmelisiniz; utangaç ama öz güvenli mi, her ortamda mı utangaç davranıyor, okul gösterilerine katılıyor mu, sadece utandığı için sevdiği oyuna katılmaktan çekiniyor mu, okula giderken karın ağrısı çekip ağlıyor mu ? Bunlara vereceğiniz cevaplar, kaygı düzeyini anlamanıza yardımcı olabilir.
Uzmanlar tarafından gerçekleştirilecek tedavi süresi de eğer doğru zamanda ve doğru şekilde yapılırsa kısa olur. Çocukların korkularının çoğu yaygındır ve normaldir. Bazılar zaman içinde azalır ve yok olur. Normal gelişimine zarar verdiği durumda tedavi gerektirir.
Tedavide yapılan uygulama, korkuyu yaratan düşünceleri bulmalarını ve değiştirmelerini sağlamaya çalışmaktır. Böylece, düşüncelerinin davranışlarına olan yansımalarını görüp başarılı olurlar. En önemlisi de anne ve baba olarak sizlerin vereceği, hayatla baş etmeleri konusundaki destektir.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın