Üniversiteye Girişte Yeni Sistem:Yükseköğretim Kurumlar Sınavı

0

Üniversiteye giriş için yeni uygulanacak sistem belli oldu. Yüksek Öğretim Kurulu Başkanı Profesör Yekta Saraç tarafından açıklanan yeni sistemde, Milli Eğitim müfredatı temel alınacak. Sınavın uygulaması bu yıl başlayacak.

Yükseköğretim Kurumlar sınavı bir hafta sonunda tamamlanacak. Buna göre, Türkçe ve matematik sınavın temelini oluşturuyor.

Sınavın ilk oturumunda adaylara bu iki alanı kapsayan temel yeterlilik testi uygulanacak. Burada, adayların muhakeme, akıl yürütme odaklı sözel ve sayısal becerileri ölçülecek.

Birinci oturumda, 40 Türkçe, 40 matematik sorusu sorulacak. Bu sınavın sonucu, adayların” temel yeterlilik puanını” belirleyecektir. Temel yeterlilik testi, baraj puanlarını belirleyecektir. Puanın en az 150 olması gerekiyor. Lisans programları seçmeye hak kazanmak için 180 ve üzeri puan alınması şart. 200 ve üzeri puanı olanların bu puanı bir sonraki yıl için de geçerli olacak.

İlk oturumdaki sınava tüm adayların katılması zorunlu. Bu sınavın ardından öğle arası verilecek.

İkinci oturumda ise edebiyat, coğrafya, sosyal bilimler, matematik ve fen bilimleri olmak üzere 4 test olacaktır

Yabancı dil sınavı ise Pazar günü tek oturumda gerçekleşecek.

Yerleştirmede, ön lisans puanlarında “temel yeterlilik puanı” esas alınacaktır. Lisans puan türünde ise 4 puan türü, sözel, sayısal eşit ağırlık ve dil puanları önem kazanacak.  Temel yeterlilik testinin ağırlığı yüzde 40 olacak. Ortaöğretim başarı puanını hesaplanmasında ise bir değişikliğe gidilmedi.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın